Rodzaje zabezpieczeń kredytu samochodowego

Zaciągając kredyt samochodowy czasami musimy zgodzić się na pewne warunki stawiane przez banki. Warto wiedzieć co jaki bank nam oferuje.

Rodzaje zabezpieczeń kredytu samochodowego
Które zabezpieczenie kredytu na samochód wybrać?

Każdy kredytodawca pragnie jak najlepszego zabezpieczenia pieniędzy udostępnianych swojemu klientowi. W przypadku kredytu samochodowego, takim zabezpieczeniem jest oczywiście nabywany pojazd. Poniżej dowiesz się czym jest zastaw rejestrowy, przewłaszczenie pojazdu, cesja praw z polisy czy weksel in blanco.

Po pierwsze: ZASTAW REJESTROWY

Zastaw rejestrowy to zabezpieczenie coraz rzadziej stosowane przez banki, ponieważ generuje sporo niechcianych formalności dla klienta. Zastaw to dokonanie wpisu w krajowym rejestrze zastawów oraz dowodzie rejestracyjnym pojazdu

Kiedy samochód obciążony takim zabezpieczeniem chcemy sprzedać i przerejestrować auto na nowego właściciela, zobowiązani będziemy do uzyskania zgody banku oraz usunięcia wpisu naszego auta ze wspomnianego rejestru. Tego typu formalności pochłaniają niestety dużo czasu oraz pieniędzy.

Po drugie: CZĘŚCIOWE PRZEWŁASZCZENIE POJAZDU

Czasami nazywane depozytem karty pojazdu, przewłaszczenie to zgoda na ustanowienie banku współwłaścicielem naszego pojazdu w 49% i oddanie karty rejestracyjnej w depozyt banku. Oznacza to, iż aby dokonać jakichkolwiek zmian w naszym samochodzie, np. wymienić instalację na gazową, musimy zyskać zgodę banku oraz wypożyczyć kartę za określoną prowizją.

Po trzecie: PRZEWŁASZCZENIE WARUNKOWE

Przewłaszczenie warunkowe to jedno z najkorzystniejszych zabezpieczeń dla klienta. W tym przypadku, kredytobiorca pozostaje właścicielem auta a w dokumentacji samochodu nie ma żadnej wzmianki o podpisanej umowie kredytowej

Bank jednak zabezpiecza się klauzulą, zgodnie z którą przejmie 49% udziału we własności samochodu jeśli nie spłacimy dwóch kolejnych rat kredytu. Taką formę zabezpieczenia oferuje m.in. Santander Consumer Bank.  

Po czwarte: CESJA PRAW Z POLISY AC

Z kupna polisy ubezpieczeniowej autocasco zrezygnować nie możemy. Banki w ramach zabezpieczenia często proszą o cesję praw z wykupionej przez nas polisy. Oznacza to, iż odszkodowanie po ewentualnej stłuczce czy wypadku zostanie wypłacone bankowi. Rzadko zdarza się jednak aby bank nie przekazał nam otrzymanych pieniędzy, które możemy następnie przekazać na konieczne naprawy. 

Po piąte: WEKSEL IN  BLANCO

Weksel in blanco, inaczej zwany niezupełnym, to dokument, który pozwala bankowi na odzyskanie pieniędzy w przypadku zaprzestania płacenia rat kredytu. Weksel nie zawiera ani kwoty, ani daty spłaty kredytu, jednak wszystkie dane określone zostają w deklaracji wekslowej, podpisywanej razem z umową kredytową. 

Każde zabezpieczenie niesie ze sobą inne zobowiązania czy konsekwencje. Nie możemy jednak zapomnieć, że jeśli dotrzymujemy wszystkich warunków umowy podpisanej z bankiem, nie mamy się czym martwić. Samochód po spłacie kredytu na pewno będzie nasz.