Jak bezpiecznie korzystać z karty płatniczej?

Ile razy w ciągu dnia korzystasz z karty płatniczej? A w ciągu tygodnia? Jest to jeden z najpopularniejszych środków płatniczych dlatego warto zachować bezpieczeństwo.

Jak bezpiecznie korzystać z karty płatniczej?
Czy płatność kartą jest bezpieczna?

Karta płatnicza to sprytny wynalazek, który każdemu przynosi korzyści:

  • sprzedawcom, gdyż, jak pokazują liczne statystyki, znacznie łatwiej rozstać się nam z wirtualnym pieniądzem
  • bankom, które pobierają prowizję od każdej realizowanej przez nas transakcji; 
  • nabywcom, którzy mają swój pieniądz zawsze przy sobie w bardzo poręcznej formie. 

Korzystajmy więc, byle bezpiecznie!

Działanie karty płatniczej

Musisz wiedzieć, przede wszystkim, że karty płatnicze dzielimy na:

1. te z paskiem magnetycznym

2. te wyposażone w chip

Twoja karta może też posiadać jedno i drugie – pasek magnetyczny umożliwi obsługę w starszych systemach płatności, chip zapewni większe bezpieczeństwo. Zarówno pasek magnetyczny jak i chip są nośnikami informacji o posiadaczu konta bankowego i szczegółach karty płatniczej (jednostka emitująca, właściciel, data wydania i utraty ważności), umożliwiającymi rozpoznanie użytkownika i przyporządkowanie płatności do określonego rachunku bankowego. 

Rada: Upewnij się więc, że Twoja karta jest nowocześniejszym modelem – skopiowanie danych z karty posiadającej chip jest o wiele trudniejsze niż wejście w posiadanie informacji o karcie z paskiem magnetycznym . Jeśli nadal posługujesz się starszą kartą – wymień ją jak najszybciej na tę wyposażoną w chip!

Dodatkowe zabezpieczenia karty płatniczej

Najważniejszym zabezpieczeniem chroniącym dostępu do twoich danych i rachunku bankowego jest kod PIN, weryfikowany każdorazowo w czasie dokonywania transakcji kartą płatniczą. Pamiętaj, by nigdy nie zdradzać go osobom, do których nie masz pełnego zaufania. Nie zapisuj go w łatwo dostępnych miejscach (być może słyszałeś o klientce pewnego banku, która swój PIN do karty płatniczej zapisany miała na …. tej właśnie karcie).

Rada: Wpisując kod w sklepach i bankomatach staraj się robić to możliwie dyskretnie. Miej swoją kartę zawsze na oku i nie udostępniaj jej osobom postronnym. Pamiętaj też, by, gdy już dojdzie do kradzieży lub utraty karty, natychmiast zastrzec ją i zablokować dostęp do konta. Brzmi banalnie, ale nie lekceważ kwestii bezpieczeństwa

Karta zbliżeniowa

Coraz popularniejszą formą płatności stają się obecnie zakupy przy użyciu karty zbliżeniowej bez konieczności podania kodu PIN. W przypadku, gdy karta zbliżeniowa wpadnie w niepowołane ręce, każdy może jej użyć nie dbając nawet o kod zabezpieczający. 

Uważaj! Banki gwarantują co prawda zwrot strat (powyżej kwoty 50 euro) poniesionych w wyniku nieautoryzowanych przez posiadacza karty transakcji, ale pamiętaj, że jeśli nie czujesz się pewnie, zawsze możesz bankowi zgłosić chęć rezygnacji z funkcji płatności zbliżeniowych lub w odpowiednim czasie funkcję tę zablokować. 

Przestrzegając nakreślonych wyżej zasad na pewno zwiększysz bezpieczeństwo swojej gotówki, a korzystanie z karty płatniczej stanie się jeszcze wygodniejsze.

Sprawdź również:
Karta debetowa a karta kredytowa »
Wirtualna karta kredytowa - co to jest? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie