Jak bezpiecznie kupić używany samochód?

Co zrobić, by, kupując używany samochód, zachować pełne bezpieczeństwo i nie dać się zwieść nieuczciwym sprzedawcom?

Jak bezpiecznie kupić używany samochód?
Nie tylko nowy samochód może być dla nas pożytkiem
  • zakup używanego samochodu
  • dokumenty samochodu

Wielu Polaków decyduje się na zakup auta z drugiej ręki i jest to wybór w pełni uzasadniony. Używany samochód jest nie tylko tańszy od tych oferowanych w salonie - może być również w pełni sprawny i służyć nam długie lata. Zakup takiego auta jest jednak związany z nieco większym ryzykiem. Co warto sprawdzić przed dokonaniem wyboru? Jak bezpiecznie nabyć używany samochód?

Sprawdź źródło pochodzenia samochodu

Na rynku wtórnym wciąż jeszcze można znaleźć wiele aut kradzionych. Nikt z nas nie chciałby stać się właścicielem takiego pojazdu ani wplątać się w dodatkowe problemy związane z jego posiadaniem. 

Jak upewnić się, że samochód, który chcemy kupić, pochodzi z legalnego źródła

  • Zwróćmy uwagę na numery silnika i podwozia i sprawdźmy, czy są identyczne, jak te zarejestrowane w dowodzie auta. Jeśli mamy problem z ich odczytaniem musimy uważać – być może ktoś specjalnie przy nich majstrował, by zatrzeć ich niezgodność z dokumentem
  • Warto udać się na najbliższy posterunek policji, która, posiadając wgląd do systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, może poinformować nas czy samochód, którego zakupem jesteśmy zainteresowani, nie widnieje na liście kradzionych lub podejrzanych pojazdów. 
  • Uważajmy na super okazje! Jeśli cena auta wydaje nam się podejrzanie niska w stosunku do jego marki, rocznika czy przebiegu, uważajmy. Nieuczciwy sprzedawca może po prostu chcieć jak najszybciej pozbyć się kłopotliwego samochodu. 
  • Zawsze prośmy o wydanie pełnej dokumentacji auta. Sprawdźmy jej autentyczność i upewnijmy się, że wystawiona jest na sprzedawcę samochodu, z którym dokonujemy transakcji.

Sprawdź stan techniczny pojazdu

Upewnij się, że nie kupujesz kota w worku.

Auto może prezentować się z zewnątrz nadzwyczajnie, błyszczący lakier nie jest jednak gwarancją nieuszkodzonego wnętrza. 

Odwiedź stację kontroli pojazdów lub serwis diagnostyczny i zleć techniczną kontrolę pojazdu. Specjaliści pomogą Ci ocenić stan karoserii, ustalić usytuowanie punktów kontrolnych oraz zweryfikować autentyczność tabliczek znamionowych. 

Poprośmy sprzedawcę o wydanie nam książki serwisowej zawierającej historię ewentualnych napraw pojazdu. Jeśli sytuacja tego wymaga, możemy udać się do wskazanych w niej punktów serwisowych i zweryfikować wszystkie informacje dotyczące przeglądów, przebiegu i napraw danego auta.

Sprawdź, czy auta nie obciąża zastaw

Samochód może być obciążony zastawem – najpopularniejszym jest zastaw rejestrowy, będący zabezpieczeniem spłaty kredytu przyznanego przez bank na zakup pojazdu. 

Zastaw nie przestaje obowiązywać w momencie, gdy samochód zmieni właściciela. Najlepiej więc wnioskować do ekspozytury Centralnej Informacji o Zastawach Rejestrowych i poprosić o wydanie oświadczenia o ewentualnie ciążącym na pojeździe zastawie.

Spisz umowę kupna sprzedaży

Pamiętaj, że tylko pisemna umowa może stać się gwarancją praw do nabywanego auta. Musi ona zostać zawarta z właścicielem samochodu i zawierać informacje o marce i typie pojazdu, numerach silnika i podwozia oraz roczniku wraz z danymi sprzedającego, kupującego oraz ustalonym sposobie odbioru samochodu.