Jak bezpiecznie kupować przez internet?

Zakupy przez internet stale zyskują na popularności. Jak zachować bezpieczeństwo przy wybieraniu sklepu i dokonywaniu płatności?

Jak bezpiecznie kupować przez internet?
Kupujesz w internecie? Nie daj się oszukać

Szybkość i wygoda, oszczędności oraz dostęp do nietypowych produktów – to wszystko daje nam handel internetowy. Aby jednak w pełni korzystać z jego dobrodziejstw, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Nie każdy internetowy sprzedawca jest godny zaufania. Działania e-oszustów na szczęście są zazwyczaj bardzo przewidywalne – by się przed nimi ustrzec, wystarczy podstawowa wiedza i odrobina rozsądku. Podpowiadamy, jak rozpoznać nieuczciwe sklepy i robić zakupy bez obaw o swoje pieniądze.

Dobry e-sklep nie ukrywa danych

Sprawdź, czy na jego stronie znajdują się dane firmy. Sprzedawcy zazwyczaj umieszczają je na samym dole. Powinny tam znaleźć się:

  • Adres, telefon i e-mail – dla e-sklepu kontakt z klientami jest przecież najważniejszy.
  • Numery NIP, REGON oraz KRS – pozwalają stwierdzić, czy firma jest prawnie zarejestrowana.

Ich autentyczność łatwo sprawdzić w ogólnodostępnym Krajowym Rejestrze Sądowym. Dane sklepu możesz też wpisać w którąś z internetowych wyszukiwarek – znajdziesz w ten sposób opinie innych klientów. Dobre sklepy internetowe często posiadają też certyfikaty potwierdzające ich rzetelność, a informacje o nich muszą być umieszczone w widocznym miejscu.

Oszustwo w majestacie prawa?

Choć może brzmi to nieco absurdalnie, bardziej wyrafinowani oszuści mogą prowadzić swoją działalność zgodnie z prawem. Jak uniknąć przykrych niespodzianek?

  • Sprawdź regulamin sklepu – może zawierać na przykład zapisy utrudniające reklamację lub informujące o dodatkowych opłatach.
  • Dokładnie czytaj opisy produktów – niektóre z nich mogą okazać się czymś zupełnie innym, niż sugeruje to zdjęcie.

Pamiętaj, że kiedy kupujesz w serwisie aukcyjnym, mogą obowiązywać cię dwa regulaminy – portalowy oraz ustalony przez sprzedawcę.

Bezpieczna płatność

Wybrałeś już produkty i jesteś pewien co do uczciwości sklepu? Niestety, nie możesz jeszcze poczuć się bezpiecznie, bowiem korzystając z niezabezpieczonego połączenia dajesz niepowołanym osobom dostęp do danych twojej karty kredytowej. Jak sprawdzić, czy sklep szyfruje przesyłane informacje?

  • Spójrz na pasek adresu i sprawdź, czy na początku znajduje się zielony symbol zamkniętej kłódki.
  • Obok niego musi widnieć nazwa firmy, która wykupiła certyfikat – sprawdź, czy to ten sam podmiot, którego dane są podane na stronie.

Możesz też zamówić towar przesyłką za pobraniem lub, jeśli sklep działa w twoim mieście, odebrać go osobiście – twoje dane będą wtedy w pełni bezpieczne.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie