Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie

Klamka zapadła i podjęliśmy decyzję o tym, że będziemy wynajmować nasze mieszkanie – jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, o czym należy pamiętać i na co uważać?

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie
Zabezpiecz swoje interesy, czyli słów kilka o wynajmie

Załóżmy, że opublikowaliśmy już ogłoszenie i wybraliśmy idealnego najemcę. Najbezpieczniej byłoby oczywiście powierzyć nasze mieszkanie komuś znajomemu, jednak doskonale wiemy, że często graniczy to z cudem.

Co zatem wziąć pod uwagę, wybierając najemcę?

 
  • Background Screening Check – nie tylko pracownicy Human Resources mają prawo zweryfikować, czy dana osoba jest tą, za którą się podaje. Wystarczy poprosić o kilka dokumentów, żeby mieć spokojne sumienie, że nie mamy do czynienia z oszustem.
  • Na pomoc przychodzi nam system Dokumenty Zastrzeżone. Jest to baza zastrzeżonych dokumentów, które zostały skradzione. Dostępu do niej niestety nie może mieć każdy, ale jeżeli zdecydujemy się powierzyć wynajem pośrednikowi nieruchomości, jest on w stanie sprawdzić, czy nasz przyszły najemca jest autentycznie osobą, której imię i nazwisko będzie widniało w umowie.
  • Kolejną bardzo ważną rzeczą jest sprawdzenie, czy osoba, której wynajmiemy nasze mieszkanie jest w stanie regularnie opłacać czynsz. Nie ma nic gorszego, jak ciągłe opóźnienia w zapłacie. W tym celu poprośmy o raport z Biura Informacji Kredytowej lub zaświadczenie o dochodach
  • Jeżeli nie jesteśmy do końca pewni, czy przyszły najemca przedstawił nam prawdziwe informacje na temat swojej osoby, możemy zadzwonić do jego miejsca pracy, porozmawiać z przełożonym. Podobnie jak w obecnie ma to miejsce przy weryfikacji CV, często sprawdza się i porównujeinformacje o danej osobie na Facebooku, czy w innych mediach społecznościowych.
 

Jaki rodzaj umowy?

Jeżeli zastanawiamy się, jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, zastanówmy się nad rodzajem umowy, jaką podpiszemy z przyszłym najemcą.

  • Od 2009 roku wprowadzono do porządku prawnego w Polsce szczególny rodzaj umowy najmu. Mowa o najmie okazjonalnym. Polecamy ten rodzaj umowy, ponieważ gwarantuje on skuteczniejszą ochronę dla właścicieli mieszkań.

Nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego. Trzeba pamiętać o tym, że prawo do tego typu najmu mają tylko i wyłącznie osoby fizyczne, które nie prowadzą swojej działalności gospodarczej, a wynajmowany lokal spełnia funkcje mieszkaniowe, a nie komercyjne, jak na przykład podnajem mieszkania kolejnym osobom.

Najem okazjonalny to dobra opcja dla tych, którzy zastanawiają się, jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, ponieważ może ono zostać wynajęte na maksymalnie dziesięć lat i okres ten może zostać przedłużony. Ten rodzaj umowy ma tą zaletę dla właściciela mieszkania, że likwiduje on okres ochronny, który uniemożliwia eksmisję lokatora (trwa od 1 listopada do 31 marca). Obowiązkowym warunkiem tej umowy jest wskazanie alternatywnego miejsca zamieszkania w sytuacji wygaśnięcia umowy.

Ten rodzaj umowy to nie tylko korzyść dla nas, ale także dla przyszłego najemcy. Dlaczego? Ponieważ właściciel może pobierać jedynie czynsz określony w umowie.
 
Podpisując umowę wynajmu, pamiętajmy także o określeniu, kto odpowiada za koszty napraw i ewentualne remonty. Aby mieć kontrolę nad stanem mieszkanie, które powierzamy w czyjeś ręce, możemy odbierać czynsz osobiście i przy okazji sprawdzać, jak najemca dba o nasz lokal.


Wszystkie powyższe informacje zbliżą nas do odpowiedzi na pytanie, jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, ale żeby mieć jeszcze większą stabilizację polecamy zgłosić naszą umowę do Urzędu Skarbowego. Zdecydowanie pomoże to w sytuacji, kiedy, będziemy mieć w przyszłości problemy z najemcą.

Jeżeli nie mamy czasu na dopilnowanie wszystkich szczegółów i nie przeszkadza nam zapłacenie prowizji agencji nieruchomości i pośrednikom, możemy powierzyć nasze interesy wynajmu specjalistom i mieć spokojną głowę, że nasze mieszkanie zostanie wynajęte w sposób właściwy i bezpieczny.


DO PRZECZYTANIA:
Nieużywane mieszkanie: sprzedać czy wynająć? »
Jak tanio urządzić mieszkanie »
Jak oceniać mieszkania do wynajęcia »
Fundusz Mieszkań na Wynajem już popularny »
Jak szukać mieszkania do wynajęcia w Internecie? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie