Jak chronić swoje konto internetowe?

Konto internetowe to możliwość dokonywania szybkich i wygodnych transakcji bez konieczności wychodzenia z domu. Dbajmy jednak o nasze bezpieczeństwo w sieci.

Jak chronić swoje konto internetowe?
Zachowaj bezpieczeństwo w sieci.
  • hacker
  • konto internetowe
  • bankowość online

Rozwój bankowości elektronicznej umożliwił nam korzystanie z osobistego konta internetowego, a więc dokonywania zakupów, przelewów i wszelkiego rodzaju innych czynności transferowych w zaciszu własnego domu, bez konieczności stania w długich kolejkach do bankowych kas. Z drugiej jednak strony zrodził również ryzyko ataku ze strony internetowych przestępców, hakerów, włamujących się na konta indywidualnych użytkowników w celu przejęcia znajdujących się na nich środków finansowych i wysłania ich na kontrolowany przez nich rachunek. Jak uchronić swoje konto internetowe przed ingerencją z zewnątrz?

Jak chronić konto internetowe?

 

Twoje decyzje:

PO PIERWSZE: Nigdy nie udostępniaj danych do swojego konta w odpowiedzi na wiadomości email wzbudzające twoje podejrzenia. Są one często wysyłane przez aplikacje podszywające się pod twój bank, informujące o awarii serwera i przekierowywujące cię na stronę logowania.

PO DRUGIE: Nie podawaj nikomu swoich danych logowania na konto internetowe. Pamiętaj, że osoba chcąca dokonać włamania na rachunek online może w cyberprzestrzeni podszywać się pod członka twojej rodziny lub dobrego znajomego.

PO TRZECIE: Pamiętaj, by nie używać jednego hasła do logowania się na różnych portalach. Wykorzystuj „silne” hasła, ciągi przeplatających się wielkich i małych liter, cyfr, znaków graficznych, nie układających się w słowa żadnego języka.

Płać kartą i korzystaj z rabatów sprawdź

Kwestie techniczne:

PO CZWARTE: Wykorzystuj oprogramowanie filtrujące witryny wyłudzające poufne informacje od użytkowników Internetu.

PO PIĄTE: Aktualizuj swój system operacyjny oraz przeglądarkę, tak, abyś najczęściej, jak to możliwe, korzystał z najbardziej nowoczesnych ich wersji, zmniejszających ryzyko wykorzystania słabych punktów starszych wersji przeciwko tobie.

PO SZÓSTE: Zadbaj o to, by komputer, na którym korzystasz z usług bankowości online, był zabezpieczony programem antywirusowym, posiadał ochronę danych wprowadzanych z klawiatury (możesz również korzystać z klawiatury wirtualnej, wtedy złośliwe oprogramowanie nie będzie w stanie przechwycić uderzenia klawiszy) oraz zabezpieczenie przeglądarki przed atakiem szkodliwych kodów.

Chociaż banki dbają o bezpieczeństwo swoich użytkowników online za pomocą zaawansowanych technologii, warto być ostrożnym i chronić konto internetowe przed potencjalnym atakiem hackera również we własnym zakresie, maksymalnie utrudniając mu dostęp do poufnych danych. 

Sprawdź również:

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie