Jak poprawnie czytać wniosek kredytowy?

Dlaczego wniosek kredytowy jest tak istotnym dokumentem i dlaczego warto przyłożyć się do jego wypełnienia?

Jak poprawnie czytać wniosek kredytowy?
Traktuj wniosek kredytowy jako przepustkę do pieniędzy

Wniosek kredytowy jest bardzo często rozpatrywany przez centralę, która nigdy nie wejdzie z klientem w bezpośredni kontakt. Dlatego tak ważne jest, by wszystkie dokumenty ubiegających się o kredyt zostały przygotowane skrupulatnie i dokładnie, z dbałością o szczegóły i w zgodzie z wymaganiami banku. Wszystkie błędy, zatajenia, nieprawdziwe informacje lub koloryzowanie rzeczywistości mogą się odbyć negatywnie na podejmowanej przez centralę decyzji odnośnie przyznania lub odmowy udzielenia klientowi kredytu.

Jak czytać wniosek kredytowy?

Wniosek kredytowy może się niektórym wydawać niepotrzebną formalnością i stratą cennego czasu na dryfowanie w stertach papierów, szczególnie gdy na rynku pojawiać się zaczęły szeroko reklamowane kredyty na dowód, otrzymywane, zgodnie z zapowiedziami kolorowych plakatów i ulotek informacyjnych, za okazaniem dokumentu potwierdzającego tożsamość. 

Pamiętajmy jednak o tym, że 

  • im więcej informacji na nasz temat zgromadzi bank, im będą one wiarygodniejsze, rzetelniejsze i bardziej szczegółowe, 
  • tym większą szansę mamy na otrzymanie kredytu na konkurencyjnych warunkach. 

Wniosek kredytowy ma nam pozwolić jawić się w oczach banku klientem, któremu można zaufać i pożyczyc pieniądze bez ryzyka narażania się na straty, a tym samym osobom, która zasługuje na lepsze oprocentowanie, niższe prowizje i elastyczniejsze terminy spłaty.

Powiedz o sobie jak najwięcej

Wniosek kredytowy, mimo iż formularz różni się pomiędzy bankami, w większości przypadków zawiera wiele koniecznych do wypełnienia pól, które ułatwią centrali podjęcie decyzji o przyznaniu klientowi pożyczki. 

  • Nie pozostawiajmy ich pustych, nawet jeśli wydadzą się nam nieistotne dla przebiegu procesu decyzyjnego. 
  • Każdy szczegół ma znaczenie – inaczej banki nie sporządzałyby tak kompleksowych wniosków. 
  • Pamiętajmy, że prawdopodobnie nie będziemy mieli okazji dopowiedzieć tego, czego nie umieściliśmy w formularzu – w centrali znaczenie ma tylko to, co napisano w formularzu.

Wniosek kredytowy to bardzo ważny dokument rzutujący na powodzenie naszych starań o uzyskanie kredytu. Potraktujmy go jako przepustkę do potrzebnych nam pieniędzy i wypełnijmy możliwie skrupulatnie i zgodnie z prawdą.

Przeczytaj również:
Jak poprawnie wypełnić wniosek kredytowy? »
Co zawiera standardowy wniosek kredytowy? »
Umowa kredytowa - prawa i obowiązki klienta »
Z czego składa się umowa kredytowa? »
Jak bezpiecznie wziąć kredyt gotówkowy czy pożyczkę? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie