Jak długo realizowany jest przelew?

Przelew bankowy to niezwykle popularny sposób transferu środków finansowych na inny rachunek. Ile czasu może potrwać jego realizacja?

Jak długo realizowany jest przelew?
Po jakim czasie pieniądze trafią na konto odbiorcy?
  • przelew wewnętrzny
  • przelew zewnętrzny

Przelew bankowy to najczęściej wybierany sposób transferu środków finansowych na inny rachunek. Przelewem zasilamy konto dziecka, opłacamy mieszkanie, rachunki czy oddajemy pożyczone pieniądze. Od czasu jego realizacji zależeć może czasami bardzo wiele. Warto zorientować się więc, ile czasu bank potrzebuje na transfer środków finansowych i ich zaksięgowanie na innym rachunku, aby mieć pewność, że dotrą one do odbiorcy na czas.

 

Ile wynosi czas realizacji przelewu?

 

Przelew wewnętrzny

Przelewy środków pomiędzy rachunkami jednego banku, o ile zostaną zlecone w dzień powszedni (w weekendy oraz święta transfery nie są realizowane), dokonywane są w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że pieniądze powinny pojawić się na koncie adresata chwilę po zleceniu transferu.

 

Przelew zewnętrzny

Przelewy na konto w innym niż rachunek nadawcy banku obsługiwane są w ramach prowadzonego przez Krajową Izbę Rozliczeniową systemu międzybankowego ELIXIR

 

Jak działa ELIXIR?

 

System otrzymuje informację o zleceniu wykonania przelewu z jednego banku i polecenie skierowania go do innej placówki, będącej adresatem transferu środków finansowych. Przelewy zewnętrzne nie są realizowane od razu po otrzymaniu zlecenia ich wykonania. Bank nadawca gromadzi pulę takich zleceń i o określonej godzinie przesyła informację o nich do systemu ELIXIR. Większość placówek obsługuje trzy tego typu sesje w ciągu dnia. Na podobnych zasadach działa ELIXIR. Prośby o realizację przelewu kumulowane są w przedziale czasowym jednej sesji i o określonej godzinie kierowane do banku odbiorcy. Czas realizacji przelewu będzie więc zależeć w dużej mierze od tego, na jaką sesję uda nam się załapać. Jeśli chcemy wykonać pilny przelew lepiej nie zwlekać z jego zleceniem do godzin popołudniowych.

 

Jak przyspieszyć proces realizacji przelewu?

 

Za opłatą wahającą się od 1 do 15 złotych wykonać można przelew expressowy/natychmiastowy (wysokość opłaty uzależniona jest głównie od kwoty transferu oraz sposobu jego zlecenia – w sposób tradycyjny, internetowy czy przez telefon komórkowy). Banki wykorzystują wtedy usługi pośrednika, firmy Blue Media, z konta której pieniądze trafiają bezpośrednio na rachunek odbiorcy. 

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie