Jak działa leasing?

Leasing uprawnia do korzystania ze środków trwałych udostępnianych przez leasingodawcę.

Jak działa leasing?
Leasing jako alternatywa dla kredytu
  • co to jest leasing
  • leasingodawca a leasingobiorca

Leasing to ciekawa alternatywa dla tych, których z jakichś względów nie stać na zakup środków trwałych lub którzy chcą uniknąć zaciągania na nie kredytu. Choć często utożsamiany jedynie z rynkiem motoryzacyjnym, leasing objąć może nie tylko samochód (lub też całą flotę pojazdów w przypadku firmy transportowej), ale również wszelkiego rodzaju:

 

  • maszyny,
  • urządzenia,
  • linie produkcyjne czy
  • wyposażenie biura

 

a więc naprawdę szeroko rozumiane środki trwałe, zarówno te ruchome, jak i nieruchome (np. grunt).

 

Co to jest leasing?

 

Leasing to słowo zapożyczone z języka angielskiego, opisujące rodzaj umowy cywilnoprawnej pomiędzy dwoma podmiotami (leasing bezpośredni) lub większą liczbą podmiotów (leasing pośredni). Strony umowy nazywane są odpowiednio leasingobiorcą i leasingodawcą. Leasing porównany może zostać do kredytu, w którym przedmiotem umowy nie jest gotówka, ale wybrany środek trwały. Podobnie jak bank, tak i firma leasingowa dokona analizy naszej zdolności „kredytowej”, rozpatrując dostarczone jej dokumenty.

 

Umowa leasingowa

 

Na mocy umowy podpisanej między stronami, leasingodawca zobowiązuje się udostępnić leasingobiorcy środek trwały do ciągłego użytku w czasie objętym umową. Umowa leasingowa musi zawierać również informacje o wysokości opłat („rat”) leasingowych, kwocie wykupu, walucie transakcji czy wysokości opłaty inicjalnej. Umowa leasingowa może zostać sporządzona w sposób, który pozwoli nam na wykup używanego sprzętu za niewielkie pieniądze po jej wygaśnięciu lub zwrócić środek trwały leasingodawcy, nie martwiąc się o utylizację starego bądź zużytego przedmiotu.

 

Poza tym comiesięczną ratę leasingową można zaliczyć do kosztów pozyskania przychodu przedsiębiorstwa i odpowiednio się z niego rozliczyć.

 

Leasing to opcja szczególnie polecana małym i średnim przedsiębiorstwom, które dzięki tej formie umowy nie będą musiały ponosić wysokich kosztów rozwoju swojej firmy.


Sprawdź również:

Co wybrać - kredyt samochodowy dla firm czy leasing? »

Zagrożona płynność finansowa firmy - co zrobić? »

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie