Budżet domowy: Jak kategoryzować wydatki?

Wielu z nas zastanawia się nad skutecznymi sposobami organizacji i kontrolowania wydatków. Jak pomóc sobie zaplanować budżet domowy dzięki ich kategoryzacji? 

Budżet domowy: Jak kategoryzować wydatki?
Dobrze zaplanowany budżet domowy to połowa sukcesu
 • budżet domowy
 • kategorie wydatków

Jednym z najlepszych sposobów na uzyskanie pełnej przejrzystości własnych wydatków i większej nad nimi kontroli jest prowadzenie raportu finansowego. Szczegółowy raport pozwoli nam również na zdobycie czytelnej formy szukania oszczędności wśród pochłaniających najwięcej pieniędzy wydatków. W zależności od preferencji możemy go stworzyć w oprogramowaniu służącym zarządzaniu finansami, arkuszu kalkulacyjnym lub zwykłym notesie. Bez wątpienia kluczowym czynnikiem decydującym o powodzeniu przedsięwzięcia jest kategoryzacja wydatków i ich wpływu na budżet domowy. Jak dokonać rozsądnego wyboru kategorii, by nie uprzykrzyć sobie życia zbędnymi rozmyślaniami o tym, do jakiej kategorii przyporządkować konkretny wydatek?

Budżet domowy online

 • Coraz częściej z odsieczą przychodzą nam bankowe konta osobiste, do których wgląd pozwala nie tylko przeprowadzić konkretne operacje finansowe bez konieczności opuszczenia domu, ale również daje szansę przyjrzenia się klasyfikacji naszych wydatków.
 • Większość nowoczesnych systemów rozpoznaje każdą transakcję dokonaną przy użyciu karty i, kategoryzując zakres działalności odpowiadający miejscu jej dokonania, rozdziela wydatki, przypisując im odpowiednie etykiety (żywność i chemia, sport, podróże, uroda, relaks itd.).

Choć w większości przypadków bankowy system klasyfikujący wydatki działa poprawnie, wielu z nas może go uznać za mało szczegółowy. Mając też na uwadze, że uwzględnia on jedynie transakcje dokonywane przy użyciu karty, nie jest pełnym raportem dokumentującym wszystkie nasze wydatki.

Kategoryzacja na własną rękę

Najważniejszą rzeczą, o jakiej musisz pamiętać, tworząc własne kategorie wydatków, jest konieczność ich spersonalizowania.

W Internecie dostępnych jest wiele przykładowych materiałów mogących posłużyć za wzór, ale to ty sam wiesz najlepiej, jakie wydatki chcesz mieć pod ścisłą kontrolą i jakich konsumenckich wyborów najczęściej dokonujesz.

 • Dla niektórych z nas istotną kategorią może być na przykład SPORT. W grupie tych wydatków umieszczamy środki przeznaczone na zakup nowego sprzętu, obuwia czy koszt wejścia na siłownię.
 • Jeśli nie jesteś aktywny fizycznie albo ograniczasz się do porannych biegów w pobliskim lesie, które nie wymagają od ciebie dużych nakładów poza koniecznością wymiany butów biegowych raz na jakiś czas, ta kategoria nie będzie przydatna.

Większości z nas powinny się jednak przydać takie grupy jak

 • Żywność,
 • Uroda,
 • Mieszkanie,
 • Opłaty stałe,
 • Odzież i obuwie,
 • Transport czy
 • Czas wolny.

Pomyśl o swoich wydatkach pod kątem takich kategorii i zastanów się, jakie będą ci potrzebne.

Budżet domowy szczegółowiej

Kiedy zaczniesz już przyporządkowywać codzienne wydatki odpowiednim kategoriom z łatwością zauważysz, jakiej grupy brakuje lub jaka okazuje się zbędna. Z upływem czasu możesz też uznać, że stworzona klasyfikacja jest za mało szczegółowa i nie pozwala na osiągnięcie pełnej kontroli na wydawanymi sumami. Może się tak zdarzyć, gdy stwierdzisz, iż nie pamiętasz czy wydane sto złotych w grupie transport było kwotą spożytkowaną na przejazdy środkami komunikacji miejskiej czy kosztem zatankowania auta.

Pomyśl o stworzeniu dodatkowych podgrup.

 • W kategorii Żywność może ci się przydać podział na wydatki na jedzenie poza domem czy alkohol.
 • Grupę Uroda możesz uzupełnić o podkategorie wyznaczające, czy określona kwota została przeznaczona na zakup kosmetyków czy może wizytę u fryzjera lub w SPA.
 • Możesz pomyśleć również o klasyfikowaniu wydatków z uwzględnieniem członków swojej rodziny.

Niezależnie od tego, jaki sposób kategoryzacji wydatków wybierzesz, pamiętaj, że ma być on dla ciebie ułatwieniem w planowaniu budżetu domowego, spełniać więc musi przede wszystkim twoje oczekiwania.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie