7 sposobów jak kontrolować domowe wydatki

Jak nadzorować domowe wydatki, by odzyskać kontrolę nad budżetem rodzinnym i zaoszczędzić ustaloną kwotę?

7 sposobów jak kontrolować domowe wydatki
Budżet domowy pod większą kontrolą

Kontrola nad domowym budżetem to jeden z najprostszych sposobów na oszczędzanie. Jeśli jednak wciąż łapiesz się na zastanawianiu, gdzie podziały się pieniądze przeznaczone na zakup nowej lodówki, musisz jeszcze raz przemyśleć sposób zarządzania dochodami.
 

Jak ujarzmić domowe wydatki?

 

Określ wydatki stałe

Aby zyskać większą kontrolę nad domowym budżetem, ustal, jakich comiesięcznych kwot będziesz potrzebował na pokrycie wszystkich stałych wydatków. Gotówka konieczna na opłacenie czynszu za mieszkanie, zakup biletu miesięcznego na pociąg, uregulowanie rachunków za wodę i prąd czy opłacenie kolejnej raty kredytu samochodowego to suma nietykalna, której nie masz prawa przeznaczyć na inne cele.
 

Przyjrzyj się wydatkom

Wydatki zmienne mogą okazać się nieco trudniejsze w opanowaniu, warto więc na początek przyjrzeć kwotom pochłanianym przez codzienne zakupy. W tym celu przygotuj tabelę (na kartce lub w arkuszu kalkulacyjnym Excel), w której będziesz zapisywał wydawane każdego dnia kwoty. Spróbuj przyporządkowywać nabywane produkty różnym kategoriom (odzież, jedzenie, kosmetyki, elektronika) – zauważysz wtedy, jakiego rodzaju wydatki stanowią największe obciążenie budżetu.
 

Zsumuj przychody

Dokładne przyjrzenie się wszystkim osiąganym przychodom i zsumowanie ich pozwoli na określenie kwoty, której wydanie w ciągu miesiąca nie będzie obciążeniem dla domowego budżetu. W zależności od planowanych wydatków czy ustalonej sumy, jaką chcesz zaoszczędzić każdego miesiąca, określ, ile pieniędzy możesz wydać, by nie wyłamać się z przygotowanego schematu kontrolowanie wydatków.
 

Odkładaj na kupki

Ustalenie, ile pochłaniają codzienne wydatki pozwoli na odłożenie na konkretne „kupki” (mogą to być różne konta bankowe) pieniędzy przeznaczanych na określony cel. Postaraj się wydawać tylko tyle, ile zaplanowałeś, a w przypadku, gdy gotówki ubywać będzie szybciej niż przypuszczałeś, ogranicz wydatki.
 

Nie daj się ponieść

Wybierając się na zakupy przygotuj listę potrzebnych w domu przedmiotów. Nie kupuj czegoś tylko dlatego, że jest w promocji albo producent wypuścił nową, wiosenną edycję. Trzymanie się zakupowej kartki pozwoli uniknąć niekontrolowanych zakupów odstających od przyjętego schematu działania.
 

Zaplanuj redukcję

Jeśli chcesz oszczędzić konkretną kwotę z comiesięcznych przychodów, poszukaj obszarów, w których możesz pozwolić sobie na ograniczenie zakupów. Poszukaj tańszych zamienników ulubionych produktów, lepszego dostawcy usług albo zrezygnuj z podróży tramwajem na rzecz spacerów.
 

Zbieraj paragony

W osiągnięciu większej kontroli nad wydatkami pomoże zbieranie paragonów – na początkowym etapie umożliwi to nie tylko określenie wydawanych sum, ale i porównanie cen w różnych sklepach, a co za tym idzie – wybór najodpowiedniejszego miejsca na codzienne zakupy.
 
DO PRZECZYTANIA:
TOP 6: Darmowe aplikacje do kontroli wydatków »
Najlepsze aplikacje mobilne do zarządzania budżetem domowym »
7 łatwych strategii jak oszczędzać pieniądze w 2016 »
Prąd w domu, czyli potwory pożerające go najwięcej »
4 pomysły jak oszczędzać w weekendy »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie