Jak korzystać z wpłatomatu?

Jak zdeponować pieniądze przy użyciu wpłatomatu, by operacja była szybka i bezpieczna?

Jak korzystać z wpłatomatu?
Poznaj instrukcję obsługi wpłatomatu

Wpłatomat, czyli urządzenie pozwalające na zdeponowanie gotówki na koncie, to niezwykle praktyczny wynalazek, pozwalający zaoszczędzić sporo czasu i uniknąć stania w kolejkach do bankowych kas. Nie musimy również odwiedzać banku w godzinach otwarcia. Wpłatomat jest bardzo podobny do bankomatu, spełnia jednak odwrotną funkcję – zamiast podejmować pieniądze z naszego rachunku, pozwala na ich umieszczenie na koncie - własnym lub innego podmiotu. Coraz więcej instytucji udostępnia klientom opcję spłacania kredytu lub karty kredytowej przy użyciu wpłatomatu.

Jak bezpiecznie i sprawnie obsługiwać wpłatomat?

 

Jak zdeponować pieniądze na koncie?

Dla osoby korzystającej na co dzień z bankomatu zdeponowanie gotówki na koncie przy użyciu wpłatomatu nie powinno być niczym trudnym.

  • Wystarczy podążać za wyświetlanymi na ekranie instrukcjami i zadbać o to, by nie przekroczyć limitu czasu powodującego anulowanie operacji.
  • Z tego względu, jeśli używamy wybranej maszyny po raz pierwszy, warto jeszcze przed wprowadzeniem karty do czytnika zapoznać się z wpłatomatem – zobaczyć, gdzie musimy umieścić pieniądze i czy będą one deponowane „wzdłuż” czy „wszerz”.
  • Powinniśmy też przed rozpoczęciem operacji przeliczyć posiadane banknoty, by móc od razu wskazać poprawną kwotę, mieszcząc się w limicie czasowym i nie narażając na anulowanie operacji ze względu na próbę zdeponowania kwoty niższej lub wyższej od deklarowanej . W większości wpłatomatów przysługuje nam jedna poprawka deklarowanej kwoty.
  • Po włożeniu karty do czytnika wpłatomat poprosi nas o potwierdzenie danych osobowych oraz informacji o rachunku. Następnie podajemy wysokość deponowanej kwoty i włożenie pieniędzy w odpowiednie miejsce. Wystarczy umieścić banknoty w szczelinie i pozwolić, aby wpłatomat pobrał deponowaną kwotę.
  • Na ekranie zostanie wyświetlona ilość wpłaconych banknotów wraz z nominałami oraz kwota całkowita. Po zatwierdzeniu otrzymamy potwierdzenie transakcji a pieniądze znajdą się na naszym koncie.

Korzystanie z wpłatomatu jest z reguły darmowe i nie wiąże się z dodatkowymi kosztami obsługi konta bankowego. Urządzenia najczęściej są ulokowane w placówkach banków blisko bankomatów.

Uwaga na banknoty

Deponowane przy użyciu wpłatomatu banknoty nie powinny być pogniecione, zawilgocone, poplamione lub złożone - urządzenie co prawda zwróci nierozpoznane banknoty, jednak spowolni cały proces.

Zadbaj też o to, by w otworze umieścić jedynie banknoty  - uwaga ta wydaje się oczywista, a jednak w czeluściach maszyn często znajdowane są nie tylko bilety, wizytówki czy kartki papieru, ale również spinacze, zszywki, gumki recepturki, a nawet opakowania tabletek i zabłąkane monety. Połknięcie takich przedmiotów przez maszynę może spowodować jej awarię i konieczność składania czasochłonnych reklamacji

Przestrzegaj maksymalnego limitu banknotów, aby wpłatomat mogł poprawnie zliczyć deponowaną kwotę. 

Po zakończeniu operacji pamiętaj, by odebrać i zachować wydruk potwierdzający zdeponowanie gotówki – przyda się w razie konieczności reklamowania usługi w oddziale banku.

WARTO PRZECZYTAĆ:
Jak bezpiecznie korzystać z bankomatu »
Bankowość mobilna: co dają klientom aplikacje polskich banków? »
Mobilne Wpłatomaty Banku Idea »
Co to jest transakcja bezgotówkowa? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie