Jak kupować na Allegro?

Zaczęły się wielkie zimowe wyprzedaże. Dla tych, którzy wolą zakupy bez wychodzenia z domu, pozostają promocje online. Jak kupować na Allegro, aby wyjść na tym najlepiej i nie dać się oszukać?

Jak kupować na Allegro?
Krótki przewodnik dla wielbicieli zakupów online

Allegro.pl to największa platforma transakcyjna online w naszym kraju. Portal należy do Grupy Allegro, która z kolei jest częścią południowoafrykańskiego koncernu Naspers.

Mamy możliwość kupienia i sprzedawania rzeczy nowych oraz używanych. Portal zachęca co robienia na nim zakupów, ponieważ produkty bardzo często oferowane są tańsze niż w tradycyjnej sprzedaży.

Allegro uznawane jest za bezpieczną platformę zakupową dzięki systemowi komentarzy, które umożliwiają łatwą weryfikację potencjalnego partnera - kupującego lub sprzedającego. Komentarze publikowane są przez strony transakcji, każdy dobrowolnie ocenia jej przebieg oraz podaje własną subiektywną opinię o kontaktach z drugą stroną.

Zainteresowani sprzedażą swoich towarów za pośrednictwem Allegro, zobowiązani są do zapłaty prowizji tak za wystawienie, jak i dokonane transakcje na portalu.
 

Jak kupować, aby nie dać się zaskoczyć ukrytym kosztom i nie żałować?

Poniżej przedstawiamy „Instrukcję obsługi Allegro”, a także kilka przydatnych wskazówek.
 

Allegro krok po kroku

 1. Pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić, aby rozpocząć korzystanie z Allegro.pl jest założenie konta.

Zakupy można robić także bez rejestracji, ale warto założyć konto – dzięki niemu zyskujemy wiele przywilejów.

Na stronie www.allegro.pl w głównym oknie znajdziecie przycisk „Załóż konto”. Wypełnijcie następnie formularz rejestracyjny, w którym wpisać należy swoje dane, adres pocztowy oraz adres e-mail, na który zostanie wysłany link, który potwierdzi autentyczność rejestracji.

W celu korzystania z serwisu bez żadnych ograniczeń, konieczna będzie pełna aktywacja konta, której możesz dokonać nadwa sposoby:

 • szybka aktywacja - przelew kwoty 1,01 zł na konto bankowe Allegro (opłata jest w całości zwracana użytkownikowi);
 • aktywacja kodem - po otrzymaniu pocztą pakietu aktywacyjnego Allegro, w którym znajdziemy specjalny kod. 
 
 1. Kiedy mamy już swoje konto, pozostaje nam się zalogować. Radzimy zapamiętać swoje hasło i nazwę użytkownika (e-mail lub login).
 
 1. Jesteśmy już w środku świata zakupów Allegro. Możemy teraz bez trudno wyszukiwać interesujące nas przedmioty. Na głównej stronie serwisu znajdziecie bardzo przyjazną wyszukiwarkę, która posiada także podział na kategorie. Jeśli interesuje nas jakiś konkretny produkt, możemy skorzystać z wyszukiwania zaawansowanego, gdzie możemy zaznaczyć więcej cech produktu.
 
 1. Jeśli jakiś przedmiot wpadł nam w oko, warto sprawdzić, czy na Allegro ma rzeczywiście dobrą cenę. Nie bójmy się porównywać warunków sprzedaży, opinii sprzedawców, a także cen. Jest to punkt podstawowy, który uczy, jak kupować mądrze i nie przepłacić.
 
 1. Warto wiedzieć, że sprzedawcy mogą wystawić swoje produkty na standardową aukcję, która opiera się na zasadach licytacji lub w specjalnej opcji Kup Teraz, definiując określoną cenę. Dzięki filtrom wyszukiwania możesz określić, która forma sprzedaży i tym samym płatności interesuje Cię bardziej. Masz również możliwość poznania wszystkich dostępnych ofert. 
 
 1. Licytacja: Może w niej wziąć udział każdy użytkownik serwisu. W trakcie jej trwania musimy określić maksymalną sumę, jaką pragniemy zapłacić za wystawiony przedmiot. Decydując się na tę formę, wpiszmy w odpowiednim polu kwotę maksymalną, jaką jesteśmy gotowi zapłacić. Po chwili otrzymamy informację, ze nasza oferta przebiła albo nie oferty innych kupujących. Licytacje bardzo często trwają kilka dni – o wynikach dowiesz się drogą mailową.
 
 1. Ważnym krokiem jest oczywiście zapłata. Pamiętaj, iż każdy zakup na Allegro jest równoznaczny z zawarciem umowy kupna-sprzedaży, z której najczęściej nie możemy się wycofać. Jedynym wyjściem w przypadku konieczności wycofania się z transakcji jest kontakt ze sprzedawcą, jednak decyzja o anulowaniu sprzedaży zależy tylko od jego dobrej woli.
  Po wygraniu aukcji lub wybraniu opcji Kup teraz, otrzymamy wiadomość e-mail z danymi dotyczącymi przeprowadzonej transakcji. Znajdziemy tam również link do formularza Opcja dostawy, gdzie wybieramy adres odbiorcy. Formy płatności określane są na stronie sprzedawcy a o wyborze najwygodniejszej dla nas możemy zdecydować sami.
 
 1. Ostatecznie produkt, który kupiliśmy trafia na wskazany przez nas adres. Możemy także odebrać go osobiście, jeżeli sprzedawca daje taką możliwość.
 

Praktyczne porady, jak kupować, aby nie dać się nabić w butelkę

 • Zanim cokolwiek kupimy, zapoznajmy się dokładnie z opisem sprzedawcy i poznajmy opisane reguły płatności
 • Kiedy kupujemy sprzęt na gwarancji, nie zgadzajmy się na jej realizację poprzez sprzedającego. W przypadku awarii będziemy musieli przesyłać rzecz do osoby, od której go zakupiliśmy, co zwiększa czas i koszty realizacji przesyłki
 • Warto kupować kilka rzeczy u tego samego sprzedawcy i nie płacić każdorazowo za przesyłkę
 • Koniecznie czytaj komentarze
 • Szukajmy licytacji, które kończą się późno w nocy, wczesnym rankiem, najlepiej o typowych porach wyjść z pracy. Mamy wtedy szansę na wygrywanie licytacji
 • Szukajmy produktów ze swojego regionu Polski. Dzięki temu mamy możliwość odbioru osobistego. Zaoszczędzimy w ten sposób na kosztach przesyłki.
 • Jeżeli nie znajdujemy interesującej nas informacji o specyfikacji produktu, nie bójmy się skontaktować ze sprzedawcą i zapytać o dodatkowe informacje albo zdjęcia
 • Zanim wylicytujesz konkretną rzecz, poobserwuj ją (Zakładka Moje Allegro Allegro >> Moje Zakupy >> Obserwowane)
 • Porównuj ceny tych samych produktów, nie licytuj bezmyślnie
 • Po zakończeniu zakupów, nie zapomnij o wystawieniu komentarza

DO PRZECZYTANIA:
Jak NIE kupować online »
Najpopularniejsze strony do kupowania online »
3 sposoby płatności za zakupy online »
Jak bezpiecznie kupować przez internet? »
Czy wiesz jak rozpoznać bezpieczny e-sklep? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie