Jak kupować na promocjach w supermarketach?

Supermarkety prześcigają się w wymyślaniu atrakcyjnych promocji i zwróceniu naszej uwagi na ich produkty. Wytłumaczymy, jak rozpoznać prawdziwą okazję, ponieważ promocja pomocji nie równa.

Jak kupować na promocjach w supermarketach?
Nasze porady dla zakupowiczów

Na wstępie wypadałoby się zastanowić, co tak naprawdę oznacza promocja, gdyż nie jest to tylko kolorowa gazetka, którą znajdujemy w naszych skrzynkach na listy.

Czym jest tak właściwie promocja?

Promocja to przede wszystkim oddziaływanie na klientów w formie przekazywania im informacji  na temat produktów. Dzięki temu konsumenci wiedzą więcej o ofercie danego supermarketu i mogą wyrobić sobie swoje własne preferencje.

Komunikacja marketingowa to jednak nie tylko promocja, ale także reklama, sprzedaż osobista oraz public relations.

Poznajmy najczęściej spotykane mechanizmy, którymi posługuje się promocja:

Krzyczące etykiety

Nie dajmy się nabrać na wszystkie etykietki, którymi kuszą nas supermarkety. Niektóre z promocyjnych cen wcale nie różnią się od ceny sprzed promocji. Warto wyposażyć sie zatem w gazetkę danego sklepu i robić zakupy z głową i spokojem. Im bardziej się spieszymy, tym łatwiej damy się nabrać.

Opakowania XXL

Jeżeli mamy dużą rodzinę i pewne produkty wykorzystujemy bardzo często, warto skusić się na zakup większych opakowań. Supermarkety bardzo często „idą na ilość” i proponują swoim klientom rozmiar XXL w dobrej, niższej cenie. Kupujcie tak cukier, mleko czy mąkę. Podstawowe składniki zawsze lepiej mieć w domu, a kupując na sztuki, zapłacimy więcej.

Uważajmy jednocześnie na wyjątkowo małe opakowania i butelki. Supermarkety często oferują nam produkty, które sprzedawane są w znacznie niższych cenach, ale nie zwracamy uwagi na to, że samego produktu jest mniej. Przykład? Piwo w puszkach, czy nowe pojemności jogurtów.

Dwa w jednym

Promocja kusi nas często propozycją zakupu kilku produktów i otrzymaniem tym samym kolejnego gratis. Po pierwsze zastanówmy się zawsze, czy autentycznie skorzystamy z tego prezentu. Przeanalizujmy, czy termin ważności nie kończy się za kilka dni i czy w ogóle zdążymy otworzyć opakowanie. Po trzecie zwróćmy uwagę na cenę – czy rzeczywiście jest to promocja, czy może tylko trik marketingowy, który służy naciągnięciu klienta, podwyższając cenę podstawową.

Zbieranie punktów

Polecamy zbierać punkty i brać udział w kampaniach lojalnościowych supermarketów. Bardzo często posiadając kartę danego sklepu, mamy do dyspozycji o wiele tańsze produkty. Konkurencja jest ogromna, więc dobrze mieć karty we wszystkich marketach, które odwiedzamy. Dzięki temu zaoszczędzimy pieniądze i będziemy mieć rozeznanie, jakie ceny oferuje konkurencja.

Plan zakupowicza

Warto jest się do zakupów przygotować. Zróbmy listę, zastanówmy się, czego potrzebujemy w większej ilości i czy jest to aktualnie na promocji w którymś z supermarketów. Jeżeli uznamy, że promocja jest atrakcyjna, lepiej czasem zmienić plany i wybrać inny sklep, ale mieć pewność, że za najdroższe produkty zapłacimy mniej.

Starajmy się planować większe zakupy, zanim wyjdziemy z domu. Bardzo często zdarza się, że wyjście po mleko, kończy się powrotem do domu z całą siatką nieplanowanych zakupów.

DO PRZECZYTANIA:
Koszt życia w Polsce »
Jak oszczędzać na jedzeniu? »
Kilka zasad jak nie marnować jedzenia »
Jak oszczędzać w restauracjach »
Jak oszczędzać na zakupach? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie