Jak należy wypełnić PIT-39?

W deklaracji podatkowej PIT-39 podatnik umieszcza dane o dochodzie ze zbycia nieruchomości. Zobaczmy, jakie informacje podatnik musi umieścić w zeznaniu podatkowym PIT-39

Jak należy wypełnić PIT-39?
PIT 39 rozpisany w szczegółach

Jeśli podatnik w roku podatkowym uzyskał przychód ze zbycia nieruchomości lub praw majątkowych, wybudowanych lub nabytych po 31.12.2008, to będzie musiał złożyć zeznanie podatkowe PIT-39. Zbycie jest opodatkowane podatkiem wynoszącym 19%.

Przed wypełnieniem pierwszej części, jak w każdym zeznaniu podatkowym, w deklaracji PIT-39 będzie konieczne wpisanie w nagłówku numeru pesel oraz roku podatkowego, którego dotyczy deklaracja. 

Jak wypełnić PIT 39?

W pierwszej części zeznania podatkowego PIT-39 musimy podać nazwę urzędu, do którego jest kierowane zeznanie oraz zaznaczyć cel składania formularza, a więc czy jest to złożenie zeznania czy korekta. Druga część B jest poświęcona danym osobowym podatnika składającego zeznanie. Podatnik musi podać imię i nazwisko, adres oraz datę urodzenia.

Część C

Część C poświęcona jest danym dotyczącym dochodu w związku z odpłatnym zbyciem nieruchomości i praw majątkowych. W tej części zobowiązani będziemy do wypełnienia pól informujących o przychodzie, kosztach uzyskania przychodu, amortyzacji oraz dochodzie lub stracie.

Część D

W kolejnej części zeznania musimy dokonać obliczenia zobowiązania podatkowego. W tym miejscu będzie konieczne wypełnienie informacji o:

  • dochodzie zwolnionym z podatku,
  • podatek od dochodów,
  • podatek zapłacony za granicą,
  • podatek należny.

Część E

W części E deklaracji PIT-39 musimy zawrzeć informację o kwocie do zapłaty lub nadpłatę podatku. W tej części zawrzemy informację o podatku zapłaconym za granicą oraz zryczałtowanym podatku, a następnie wyliczymy kwotę do zapłaty oraz nadpłatę.

PIT 39 - pozostałe części zeznania

Część F deklaracji wypełniają te osoby, które nie mają miejsca zamieszkania w Polsce i które wskazuje ustawa. 

W kolejnych częściach zeznania podatkowego wypisujemy informacje o załącznikach, informacje uzupełniające oraz możemy złożyć wniosek o przekazanie 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Należy wspomnieć, że w deklaracji nie musimy zawierać informacji o dochodach zwolnionych z opodatkowania, gdyż nie wpływają one na wysokość skali podatku.


Czytaj więcej:
Czym jest i jak wypełnić PIT-39? »
Szybki PIT, czyli deklaracja podatkowa przez internet »
Jak wypełnić załącznik PIT-O? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie