Jak napisać referencje dla pracownika?

Referencje stają się coraz częściej wybieraną metodą selekcji kandydatów w naszym kraju. Jak je napisać, kiedy prosi o nie pracownik?
 

Jak napisać referencje dla pracownika?
Nowoczesne techniki rekrutacyjne

Weryfikacja referencji od poprzednich pracodawców to standardowa procedura w procesie rekrutacji w takich krajach jak Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania. Firmy, które szukają pracowników, już na wstępie proszą kandydatów o numer telefonu do byłego szefa oraz o pisemne referencje. Technika stała się tak popularna, że nikt nie dziwi się, kiedy prosi się go o dokumenty, bądź napisania opinii o pracowniku.

Podpowiadamy dzisiaj, jak napisać referencje i na co zwrócić uwagę, aby były one jasne, przejrzyste i pomocne w przyszłej karierze naszego pracownika.

 

Referencje pracodawcy w Polsce

W naszym kraju referencje ciągle są czymś nowym i często pracodawcy dziwią się, że o nie prosimy. Przyzwyczajeni do tradycyjnych świadectw pracy nie do końca zdają sobie sprawę z tego, iż referencje mogą stać się o wiele bardziej przydatnym narzędziem rekturacyjnym. Posiadają bowiem nie tylko okres zatrudnienia i spanowisko, ale także cechy pracownika, umiejętności i uwagi ogólne. W Polsce często spotykane są umowy na zlecenie bądź o dzieło, po których zakończeniu, świadectwa pracy nie są udzielane.

Referencje zatem zdobywają coraz większą popularność i ich weryfikacja coraz częściej spotyka się z miłym przyjęciem.

LinkedIn, popularny portal społecznościowy dla osób budujących swoją karierę, ułatwił nie tylko uzyskiwanie, ale i przygotowywanie referencji. Wystarczy odwiedzić profil pracownika i przygotować krótką ocenę, która automatycznie zostania powiązana z naszym kontem. W ten sposób przyszli pracodawcy mogą bezpośrednio poznać z kim współpracowali i jakie stosunki zawodowe mieli potencjalni kandydaci.

 

Co powinny zawierać referencje?

Przygotowaliśmy listę niezbędnych informacji, które należałoby zawrzeć w pisemnej opinii na temat pracownika:
 
  • Informacje na temat firmy
  • Dane osobowe pracownika, któremu wystawiamy referencje
  • Stanowisko osoby, której referencje dotyczą
  • Nasze dane kontaktowe oraz nazwa stanowiska, które zajmujemy
  • Zakres obowiązków pracownika
  • Krótka historia na temat zatrudnienia pracownika (okres zatrudnienia, projekty)
  • Określenie mocnych i słabych stron pracownika
  • Informacja na temat powodu zakończenia współpracy
  • Jeżeli referencje są pozytywne, warto napisać, że chętnie zatrudnilibyśmy pracownika ponownie
  • Dobrym pomysłem jest także wyrażenie chęci do dodatkowego kontaktu w celu rozwinięcia termatu i zdobycia dodatkowych informacji na temat pracownika
 

WAŻNE!

Pamiętajmy, aby referencje zawierały jak najwięcej konkretnych informacji. Unikajmy ogólników i oklepanych superlatyw. Niech wystawiana opinia będzie obiektywna i skupiona na doświadczeniu pracownika oraz jego zdolnościach i cechach charakteru. Umiar i równowaga to ważne cechy dobrej opinii.

 

Wymagania formalne

Jeżeli piszemy referencje dla pracownika, pamiętajmy o tym, aby wystawione były na papierze firmowym i aby nie zajęły więcej niż jedną stronę A4.

Obowiązkowo referencje powinny być profesjonalnie wydrukowane, najlepiej w kilku egzemplarzach.

Pamiętajcie o pieczątce firmy oraz ręcznie wykonanym podpisie.
 

Przykłady referencji

Jeżeli referencje są dla Was w dalszym ciągu nie do końca jasną ideą, polecamy wizytę na stronie internetowej www.przepisnabiznes.pl, gdzie znajdziecie przykłady wystawionych referencji, które mogą posłużyć jako inspiracja.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie