Jak negocjować warunki pracy?

Czy starasz się o nową pracę, czy przedłużasz umowę swojej obecnej, zawsze możesz próbować zmienić obecne zasady. Negocjować warunki pracy nie jest łatwo, jednak trzymając się kilku reguł, powinno się udać. Wybróbuj!

Warto negocjować warunki pracy!
  • praca
  • negocjowanie warunków pracy

Rozmowa kwalifikacyjna w sprawie pracy może stanowić wstęp do nowego rozdziału w życiu zawodowym. Tym, co nas na pewno w jej trakcie nie ominie, będą negocjacje dotyczące warunków zatrudnienia. Są one bardzo podobne do wszelkich negocjacji o charakterze biznesowym. Rządzą się swoimi prawami, poznanie i zastosowanie się do nich, pozwoli na zachowanie dobrej pozycji przetargowej. <.p>

Wiedza – klucz do sukcesu

Jeżeli rozmowa kwalifikacyjna przebiega po naszej myśli i pracodawca wykaże chęć zatrudnienia, następuje dalszy ciąg spotkania, podczas którego można negocjować warunki pracy. Warto pamiętać o tym, że po złożeniu oferty pracy, kandydata często ogarnia euforia, tak że bez wahania zgadza się na wszystkie warunki pracodawcy. Słysząc magiczne słowa „chcę Panu/Pani zaproponować stanowisko w mojej firmie” musimy zachować zimną krew i przygotować się do kolejnego etapu batalii. W tym momencie przyda się research jaki trzeba przeprowadzić przed rozmową kwalifikacyjną na temat stanowiska i firmy do której aplikujemy. Przede wszystkim musimy wiedzieć:

  • jaka jest średnie wynagrodzenie na podobnym stanowisku pracy w innych firmach,
  • jaki jest zakres obowiązków,
  • czy jesteśmy jedynym kandydatem, czy posiadamy konkurencję,
  • jakiej wiedzy i umiejętności wymaga się na tym stanowisku.

Uzbrojeni w tą wiedzę śmiało możemy negocjować warunki pracy. Nie bez znaczenia będzie również sposób w jaki przystąpimy do negocjacji.

Przede wszystkim szczerość

Kłamstwo ma krótkie nogi, jeśli wyjdą na jaw nawet drobne przekłamania, mogą rzutować na dalsze stosunki w pracy, jeśli w ogóle pracodawca zdecyduje się na zatrudnienie.

Dokładnie sprecyzowane wymagania finansowe

Na pytanie „ile chciałby Pan/Pani zarabiać?” odpowiadamy zgodnie z prawdą, pracownik który zna swoją wartość jest o wiele bardziej atrakcyjny dla pracodawcy. Warto przy tym podać cenę minimalnie wyższą od rynkowej, tak by mieć margines bezpieczeństwa do osiągnięcia zadowalającego kompromisu. Jeśli pracodawca zaakceptuje podaną wartość, to tym lepiej dla nas!

Kto pyta nie błądzi

Nie wahajmy się pytać, pytać i jeszcze raz pytać. To dla pracodawcy sygnał o zainteresowaniu i aktywności. Swoje racje zaś należy argumentować w sposób racjonalny i obiektywny.

Jak zakończyć rozmowę kwalifikacyjną?

Jeżeli udało nam się sprawnie negocjować warunki pracy i osiągnęliśmy zakładane cele, nie należy przedłużać spotkania. Warto upewnić się tego czy wszystkie kwestie zostały omówione i zreasumować poczynione ustalenia.

Sprawdź również:
Praca za granicą - jak znaleźć?  »
Jakie konsekwencje niesie rozwiązanie umowy o pracę?  »
Jakie wady i zalety ma umowa o pracę?  »
5 metod efektywnego szukania pracy »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie