Jak negocjować wynagrodzenie?

Nasze wynagrodzenie zależy od wielu czynników. Jak możemy negocjować jego wysokość?

Jak negocjować wynagrodzenie?
Wyższa pensja? Nie bój się prosić o więcej!

Pracujesz już kilka lat, ale nie pamiętasz, kiedy ostatnio szef podniósł twoją pensję? Wynegocjowanie podwyżki wcale nie musi być trudne – wystarczy, że zastosujesz się do kilku wskazówek.

Pamiętaj, że gdy ubiegasz się podwyżkę, o powodzeniu twoich starań może zdecydować nawet najmniej istotny szczegół. Najważniejsze są twoje osiągnięcia i staż. Nawet nie zaczynaj negocjacji, jeśli pracujesz od kilku miesięcy lub nie wykazałeś się jeszcze niczym szczególnym. Szefowie życzliwie odnoszą się jedynie do próśb pracowników, którzy mogą przyczynić się do rozwoju ich firmy. Uważasz, że masz szansę na wyższą pensję? Dowiedz się, jak ją wynegocjować!

Kiedy nie rozmawiać o podwyżce?

Nie zawsze warto rozmawiać z szefem o swojej pensji. By otrzymać podwyżkę, musisz wybrać odpowiednią porę – pieniądze to przecież delikatny temat. Jakich okoliczności lepiej unikać?

  • Negocjacje podjęte na początku lub pod koniec tygodnia raczej nie skończą się przyznaniem podwyżki. Ich skuteczność zależy przede wszystkim od ciebie, a wtedy możesz nie być w najlepszej formie.
  • Zaraz po powrocie z urlopu lub L4 też niewiele zdziałasz. Odczekaj kilka tygodni i wtedy poproś szefa o rozmowę.
  • Redukcje etatów lub mniejsza ilość zleceń są sygnałem, że w budżecie firmy brakuje jakiejś sumy. Postaraj się wtedy przetrwać trudny okres, a o podwyżkę poproś, gdy sytuacja się ustabilizuje.

Pamiętaj, timing jest złotem. Zanim poprosisz szefa o spotkanie, upewnij się, że to odpowiedni moment. Warto wziąć pod uwagę również nastrój tak swój, jak i przełożonego.

Nie przechodź od razu do rzeczy

Stań przed szefem, bez żadnego wstępu i uzasadnienia prosząc go o podwyżkę – to najlepszy sposób na to, by pozostać przy swojej dawnej pensji a przy tym narazić się na reprymendę. Co zatem zrobić, by ją otrzymać?

  • Po pierwsze: opanuj stres. Drżący głos i nerwowa mowa ciała na pewno nie pomogą ci w staraniach o podwyżkę.
  • Przed tym, jak umówisz się z szefem, sprawdź, ile zarabia się na stanowiskach podobnych do twojego. Prośba bez konkretów nie zrobi na kierowniku większego wrażenia.
  • Przygotuj się na różne warianty. Szef może odmówić ci podwyżki, ale zaproponować lepsze warunki. Zastanów się, czy bardziej zależy ci na możliwości pracy w domu, czy służbowym aucie.

To przekreśla twoje szanse na podwyżkę

Niektóre argumenty mogą na twojego szefa podziałać jak płachta na byka – te na pewno…

  • Nie ma podwyżki, więc odchodzę. Nikt nie lubi szantażu, a kiedy do ściany przypiera go pracownik, reakcję łatwo przewidzieć.
  • Kolega z biura zarabia więcej. Szef ocenia pracowników według własnych kryteriów, których możesz nie znać. Zamiast porównywać się do reszty załogi, pokaż, że swoim zaangażowaniem i wynikami zasłużyłeś na wyższą pensję.
  • Mam chore dziecko. Szantaż emocjonalny jest jeszcze gorszy. Podwyżka należy ci się za twoje dokonania, a prywatne życie nie ma tu nic do rzeczy.

Co z tego wynika?

Największe szanse na podwyżkę będziesz miał umawiając się z szefem na wtorek lub środę, jednak nie po dłuższej nieobecności. Używaj tylko merytorycznych argumentów. Wiedz, czego oczekujesz i nie daj po sobie poznać, że się denerwujesz. Powodzenia!

Czytaj więcej:
5 sposobów walki o podwyżkę »
Powrót do pracy po urlopie - jak się zmotywować? »
Jak negocjować warunki pracy? »
Jakie wady i zalety ma umowa o pracę? »
Co to jest wynagrodzenie brutto i netto? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie