Jak nie znaleźć się w BIK?

Aby rozpatrzeć wniosek o kredyt, bank zasięgnie informacji o naszej dotychczasowej historii kredytowej w BIK.

Jak nie znaleźć się w BIK?
Historia kredytowa dłużnika w Biurze Informacji Kredytowej
  • Biuro Informacji Kredytowej
  • rejestr dłużników

Zanim bank udzieli nam zgody na zaciągnięcie kredytu, przeanalizuje naszą zdolność kredytową i zasięgnie informacji o naszej dotychczasowej historii kredytowej (jeśli takową posiadamy) w Biurze Informacji Kredytowej. Poddana szczegółowej analizie historia kredytowa wpłynie na warunki umowy (np. oprocentowanie i wycenę kredytu).

 

Ogólne informacje o BIK

 

Powstały z inicjatywy banków BIK pomaga sprawdzić wiarygodność kredytową potencjalnych klientów, funkcjonuje więc jako forma zabezpieczenia przed klientami zalegającymi ze spłatami rat lub mającymi szeroko rozumiane „zaległości” wobec wierzycieli. Przypomnijmy, że pieniądze przeznaczane na kredyty transferowane są z lokat klientów banków, rejestr BIK przysłuża się zatem każdemu z nas, ograniczając możliwość otrzymania kredytu przez niewiarygodnego klienta. 

 

Warto wspomnieć, iż my również mamy bezpłatny dostęp do BIK raz na pół roku, dlatego przed wszczęciem postępowania mającego zakończyć się zawarciem umowy o kredyt warto zorientować się, „na czym stoimy”.

 

Jak nie znaleźć się w BIK?

 

Zaciągnięcie jakiegokolwiek kredytu (może to być nawet niewielki limit towarzyszący rachunkowi osobistemu) lub spóźnienie ze spłatą rachunku, uruchamia w BIK powstawanie i regularne uzupełnianie naszej historii kredytowej. Jedynym sposobem na nieznalezienie się w rejestrze BIK jest więc posiadanie absolutnie czystego konta kredytowego i spłacanie wszelkich zobowiązań w terminie. 

 

Brak danych w rejestrze nie zawsze jest jednak pożądany. Zdarza się, że banki odmawiają udzielenia kredytu osobom nie posiadającym żadnej historii kredytowej, nie mogą bowiem ocenić, czy klient wart jest zaufania, czy nie.

 

Jeśli będziemy chcieli ubiegać się w przyszłości o jakikolwiek kredyt bankowy, warto zadbać o uruchomienie historii kredytowej w BIK (właśnie dzięki niewielkiemu limitowi na koncie na przykład). Do bazy BIK przekazywane są wszystkie informacje o naszych kredytach, przede wszystkim o terminowość spłacania poszczególnych rat. Jeśli placówka, w której ubiegać będziemy się o kredyt zobaczy, iż nie mamy problemów z regulowaniem naszych zobowiązań w odpowiednim czasie, szanse na uzyskanie kredytu na korzystnych warunkach na pewno wzrosną.

 

Warto przeczytać:

Jak sprawdzić czy moje dane są w BIK? »

Jak poprawić swoją zdolność kredytową? »

 

PODZIEL SIĘ