Jak obliczyć podatek i kiedy otrzymujemy jego zwrot?

Czy wiesz w jaki sposób obliczyć podatek, który musisz zwrócić Fiskusowi? A może to Urząd musi zwrócić Ci część przekazanych pieniędzy? W poniższym artykule wyjaśniamy jak to jest z tymi podatkami.

Jak obliczyć podatek i kiedy otrzymujemy jego zwrot?
Podatek - co muszę wiedzieć?

Zastanawiasz się jak policzyć podatek i kiedy możesz otrzymać jego zwrot? Tak naprawdę nie jest to wcale takie trudne jak Ci się wydaje. Przede wszystkim istnieje wiele stron w Internecie, który zrobią to za Ciebie w sposób szybki i bezbłędny. Taką metodę właśnie polecamy.

 

Aby zrozumieć cały mechanizm, zapraszamy do zapoznania się z podstawowymi zasadami wyliczenia podatku.

 

Jak wyliczany jest podatek?


Najważniejszą rolę pełni skala podatkowa, tzn. do obliczenia podatku dochodowego używa się dochodu uzyskanego po odejmowaniu składek na ubezpieczenie społeczne oraz ulg, które są odejmowane od przychodu.

 

W roku 2013 skala podatkowa wygląda następująco:

  • Od 0 zł do 85 528 zł podatek wynosi 18% minus kwota zmniejszająca podatek w wysokości 556 zł 02 gr,
  • Od 85 528 zł do nieskończonej kwoty podatek wynosi 14 839 zł 02 gr plus 32% nadwyżki ponad 85 528 zł.

 

Po obliczeniu podatku używając skali podatkowej odejmuje się składki zdrowotne, ulgi oraz 1% na dowolną Organizację Pożytku Publicznego.

 

Kiedy otrzymujemy zwrot podatku dochodowego?


Składając deklarację podatkową deklarujemy wszystkie zdarzenia jakie miały miejsce w ciągu roku podatkowego i generowały przychód. W ten sposób Urząd Skarbowy może stwierdzić czy musimy dokonać zapłaty podatku czy może wręcz przeciwnie, to znaczy US będzie zobowiązany do zwrotu podatku na rzecz podatnika. Dlaczego tak się dzieje?

 

Złożona deklaracja pokazuje wysokość zaliczki na podatek, która została wpłacona w przeciągu roku. Jeżeli okaże sie, że w ciągu roku wpłacono więcej zaliczek niż wynosi roczna kwota podatku, wówczas US wypłaci Ci nadpłatę.

 

Warto również wspomnieć, iż im szybciej złożymy deklarację podatkową, tym szybciej otrzymamy ewentualny zwrot.

 

Podatek jest świadczeniem obowiązkowym, ale pamiętajmy, iż bez niego Państwo nie mogłoby funkcjonować. Oczywiście jakość usług przez nie świadczonych to temat na kolejny artykuł.

 

Przeczytaj również:

Kto wypełnia deklarację PIT 37? »

Podatek dochodowy w Polsce - statystyki »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie