Jak oszczędzać: Benzyna czy LPG?

Narzekasz na koszty eksploatacji samochodu i zastanawiasz się, jak oszczędzać na paliwie? Sprawdzimy, które paliwo jest najtańsze i z czym trzeba się liczyć, decydując się na takie czy inne rozwiązanie.

Jak oszczędzać: Benzyna czy LPG?
Jakie paliwo opłaca się kierowcom?
  • ceny paliw w Polsce
  • oszczędna jazda
  • LPG, benzyna i diesel

Które paliwo jest najtańsze?

Na początek sprawdźmy aktualne ceny paliw w Polsce

Źródło: nafta.wnp.pl/ceny_paliw/
 

Jak widać powyżej, najtańszym rozwiązaniem jest LPG, czyli mieszanina propanu i butanu, a najwięcej zapłacą zwolennicy benzyny bezołowiowej. 

Instalacja LPG

Jeżeli samochód jest naszym narzędziem pracy i bardzo dużo jeździmy, przejście na „gaz” na pewno się opłaci. Niestety często zdarza się, że wiele nowoczesnych aut przystosowanych do benzyny, nie chce współpracować z instalacją LPG.

Sprawdźmy opinię innych kierowców, skonsultujmy się z zaufanym mechanikiem. Zlećmy instalację LPG fachowcom, którzy usługę wycenią w zależności od jej skomplikowania. Cena prostej instalacji mieszalnikowej to koszt od 1800 złotych. Za zaawansowaną instalację możemy ponieść koszt wynoszący nawet 2700 złotych.

Nie zapominajmy jednak o tym, że LPG to tylko koszt instalacji i od chwili jej zamontowania, będziemy już tylko dowodem na to, jak oszczędzać. Niestety – kierowców czekają dodatkowe wydatki. Koszt badania technicznego, które wykonywać musimy co roku jest wyższy niż standardowy przegląd. Zamiast 100 PLN,  zapłacimy już 160 PLN.

Obowiązkiem kierowców jest takze okresowy przegląd instalacji oraz wymiana filtrów fazy ciekłej i lotnej. Cena tej ostatniej to około 50 złotych.
Po co te badania? Wynika to z jakości gazu, jaki oferowany jest i konieczności wymiany filtrów: fazy ciekłej średnio co 10 tysięcy kilometrów oraz fazy lotnej średnio co 15 tysięcy kilometrów.
 
Pamiętajmy, że samochów, który żywi się „gazem”, musi również korzystać z benzyny przy rozruchu. Wadą korzystania z LPG jest także szybsze zużycie świec zapłonowych oraz przewodów.

Polacy, którzy zainteresowani są kupnem używanego samochodu, będą obawiać się także złego stanu silnika. Jeżeli auto posiada instalację gazową, jego cena będzie z automatu niższa niż koszt samochodu na benzynę czy diesla.

Jak oszczędzać na samej jeździe?

Nic odkrywaczego w stwierdzeniu, że ekonomiczny styl jazdy pozwala zaoszczędzić paliwo. Niestety bardzo często zapominamy o tym, jeżdżąc bardzo szybko czy stojąc w korkach z włączonym silnikiem. Nowoczesne samochody wyposażone są w systemy Start/Stop, które pozwalają na wyłączenie silnika w momencie zatrzymania, kierowcy bez takiego wspomagania powinni oceniać sytuację i w przypadku długotrwałych postojów wyłączać motor ręcznie.

Istnieją również inne, nieco mniej znane sposoby na oszczędną jazdę:

  • Bagażniki dachowe

Zdemontujcie boksy i bagażniki dachowe, jeżeli nie korzystacie z nich codziennie. Znacznie zmniejszycie dzięki temu opór powietrza i tym samym przyczynicie się do tego, że samochód będzie mniej palił.

  • Pusty bagażnik

Opróżnijcie bagażnik z rzeczy, które nie są niezbędne.

  • Płynna jazda

Zapomnij o wyścigach i gwaltownym hamowaniu. Przestaw się na płynną, regularną jazdę. Zmieniaj biegi spokojnie – to pokaże Ci, jak oszczędzać paliwo.

Dla kogo LPG, dla kogo benzyna?

Kierowcy, którzy jeżdżą bardzo dużo powinni wziąć pod uwagę diesla. W momencie, kiedy jest prawidłowo eksploatowany, zaoferuje comfort jazdy oraz pokaże, jak oszczędzać na paliwie.

Jeżeli możemy nazwać się bardzo oszczędnymi i nie mamy problemu w zainwestowaniu początkowym w instalację, zdecydujmy się na LPG.

Jazda miejska natomiast sprzyja wyborowi benzyny. Jej wybór jest najmniej problematyczny, a samochód z całą pewnością jest tańszy w zakupie.

Nie zaskoczymy także, proponując zupełnie inne rozwiązanie: ROWER. Wiosną i latem przesądźmy się zza kółka i przekonajmy na własnej skórze, jak oszczędzać – pieniądze i zdrowie!
 


LEKTURA DODATKOWA:
Wady i zalety samochodów elektrycznych »
Jak wygląda sprowadzenie samochodu z zagranicy? »
Jak bezpiecznie kupić używany samochód? »
Jak zarejestrować kupiony samochód? »
Więcej bezpłatnych e-usług dla zmotoryzowanych »