Jak oszczędzać energię w firmie w prosty sposób?

Efektywne zarządzanie firmą to trudne zadanie, szczególnie pod względem finansowym, Znajomość sposobów jak oszczędzać energię może pomóc w znacznym zmniejszeniu rachunków. W biznesie liczy się każdy grosz, dlatego zachęcamy do czytania.

Jak oszczędzać energię w firmie w prosty sposób?
Firmowe rachunki można również obniżyć

Każda firma, w szczególności taka rozpoczynająca swoją działalność, szuka jak najlepszych sposobów zaoszczędzenia pieniędzy. Rachunki za użytkowane media często pochłaniają ogromne ilości przychodów firmy, co skłania właścicieli do wprowadzania zasad, które pozwolą na obniżenie kosztów. Surowe zakazy lub wymogi nie są jednak konieczne do zachęcenia pracowników, aby bardziej uważnie korzystali z dostępnych zasobów firmy. Przedstawiamy krótki poradnik jak oszczędzać energię, który pozwoli na systematyczne obniżanie rachunków za elektryczność a przy okazji wyrobienie nowych przyzwyczajeń u pracowników, które z powodzeniem będą mogli wykorzystać również w domu.

 

Metoda małych zmian

 

Pierwsze zmiany mogą zostać wprowadzone przez właściciela:

 

  • wymiana żarówek na bardziej energooszczędne lub oświetlenie LED,
  • wybór innej taryfy u dostawcy prądu, która będzie lepiej dopasowana do dziennego zużycia energii czy
  • zmiana ogrzewania w firmie na bardziej wydajne

 

mogą przynieść sporo oszczędności. Na takie „drobiazgi” warto zwrócić uwagę zarówno posiadając siedzibę firmy na własność, jak i przy wynajmowaniu budynków czy pomieszczeń.

 

Innymi niewielkimi zmianami może być umieszczenie dyskretnych znaków czy haseł, przypominających pracownikom o wyłączaniu światła, wszystkich sprzętów elektronicznych i klimatyzatorów przed opuszczeniem pomieszczeń, na przykład po zakończonych spotkaniach czy prezentacjach

 

Poinstruujmy naszych podwładnych dodatkowo o konieczności wyłączania komputerów i innych urządzeń po zakończeniu pracy, ponieważ stan wstrzymania wbrew pozorom pobiera spore ilości prądu. Pomocne może być zainstalowanie listew z zewnętrznym zasilaniem, ułatwiającym wyłączanie niektórych sprzętów, takich jak drukarki czy skanery. 

 

Wspólne oszczędzanie prądu

 

Dobrym pomysłem jest również zorganizowanie kilku teoretycznych i praktycznych szkoleń z zakresu jak oszczędzać energię, na których wspólnie z pracownikami spróbujemy znaleźć konkretne rozwiązania dla naszej firmy. Jedną z propozycji może być wyznaczenie przerw na kawę, które ograniczą zużycie prądu przeznaczanego na podgrzewanie wody. 

 

Jeśli w firmie posiadasz rożne sekcje lub departamenty, poproś o pomoc managerów, którym niekiedy łatwiej dotrzeć do pracowników. Systematycznie warto również kontrolować całkowite zużycie energii lub prosić o porady specjalistów od efektywnego zużycia prądu.

 

Wprowadzanie niewielkich zmian, pozwalających na ograniczenie wysokości rachunków za prąd, z pewnością nie odbiję się na wydajności pracowników a zwiększy możliwości firmy. Proste rozwiązania jak oszczędzać energię w przedsiębiorstwie w krótkim czasie na pewno przyniosą oczekiwane rezultaty.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie