Jak oszczędzać na dzieciach?

Posiadanie dziecka to dodatkowe wydatki aż do momentu, kiedy będą one w stanie samodzielnie zarabiać na swoje utrzymanie. Jak oszczędzać na dzieciach?

Jak oszczędzać na dzieciach?
Czy na pociechy można wydawać mniej?
  • oszczędzanie
  • kontrola budżetu domowego

Posiadanie dzieci kojarzy się wielu z nas, przywyczajonych do konsumpcyjnego trybu życia i wydawania pieniędzy głównie na swoje mniej lub bardziej egoistyczne potrzeby, kojarzy się z drastycznymi ograniczeniami i życiem na zupełnie innym poziomie niż ten, do którego się przyzywczailiśmy. Okazuje się jednak, że dzieci można wychowywać, nie rezygnując z własnych przyjemności. Być może prawdą okaże się nawet, że im więcej dzieci, tym większe oszczędności.

Koszt posiadania dziecka

Dzieci, szczególnie na początku, rozwijają się bardzo szybko. Po tygodniu pierwsze ubranka przestają im pasować, a po miesiącu nie ma już nawet co marzyć o przeciśnięciu rączki przez rękaw sweterka. 

Rada: Głównie dlatego wielu rodziców wychodzi, z słusznego zresztą, założenia, że nie warto inwestować ogromnych sum w ubranka czy buty, z których dziecko i tak zaraz wyrośnie. 

Dobrym sposobem na oszczędność jest zachowywanie ubranek po starszych dzieciach. Jeśli ich nie mamy, możemy rozejrzeć się wśród koleżanek – niejedna z nich na pewno przechowuje jeszcze na dnie szafy nieprzydatne już rzeczy obecnie kilkuletniego dziecka. Kwitnie też internetowa wymiana odzieży i obuwia dziecięcego – blogerki i forumowiczki zamieszczają ogłoszenia na odpowiednich stronach online. Ubrania można wymieniać lub kupować za niewielką opłatą.

Od znajomych można też pożyczyć lub odkupić wiele innych rzeczy. Z pewnością nie napotkamy na większe trudności w pozyskaniu używanego wózka, nosidełka, fotelika samochodowego czy zabawek. Można ich też szukać na serwisach aukcyjnych czy konkretnych stronach internetowych, na których używane rzeczy nabyć można po znacznie niższych niż rynkowe cenach.

Jak oszczędzać na usługach dziecięcych?

  • Rodzice, którzy mają zdolności manualne, mogą sami strzyc dziecko lub szyć dla niego wymarzone ubranka. Jeśli mamy do tego smykałkę, możemy też przygotowywać pociechom samodzielnie niepowtarzalne zabawki. 
  • Zamiast dawać starszym dzieciom pieniądze na hamburgera, warto przygotowywać w domu kanapki i jabłko, które będzie można zabrać do szkoły. 
  • Jednorazowy wydatek na rower (niekoniecznie nowy!) zrekompensuje sumy comiesięcznie przeznaczane na miesięczne bilety na przejazdy komunikacją miejską.
  • Szkoły często organizują pozalekcyjne, często nieodpłatne, kursy języków obcych. Wiele wydarzeń odbywa się również w lokalnych domach kultury. Zamiast zapisywać dziecko na profesjonalny kurs tańca można wyszukać ciekawe, tańsze opcje zabawowo-kulturalne.

Naucz dziecko, jak oszczędzać

Od najmłodszych lat wpajaj dziecku zasady oszczędzania i tłumacz, że nie można mieć wszystkiego, na co się ma ochotę. Dzieci często pragną tego, co widziały u koleżanki z podwórka nie dlatego, że tak bardzo im się to spodobało, ale dlatego, że „ona ma, a ja nie mam”. 

Zaangażuj pociechę we wspólne, rodzinne dysuksje o przeznaczeniu pieniędzy na nowy, duży wydatek (na przykład większy samochód), by pokazać, jak ważne będzie chwilowe zaciśnięcie pasa. Opracuj miesięczny plan wydatków, aby pokazać dzieciom, że na nadprogramowe zachcianki nie ma pieniędzy.

Pamiętajmy, że oszczędzanie nawet na niewielkich wydatkach, może przynieść nam sporo dodatkowych środków. Pokazując dziecku wartość pieniądza już od najmłodszych lat uda nam się wychować odpowiedzialną osobę, która nie będzie mieć problemów finansowych. A sam koszt posiadania dziecka również można coraz łatwiej obniżyć.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie