Jak oszczędzać na jedzeniu?

Dowiedz się, jak oszczędzać na jedzeniu. To najprostszy sposób na regularne odkładanie kwot sięgających nawet 1000 złotych miesięcznie!

Jak oszczędzać na jedzeniu?
Mniej wydatków na jedzenie nie oznacza gorszych posiłków

Jednym z najpopularniejszych noworocznych postanowień jest oszczędzanie. Nawet niewielkie, ale regularnie odkładane kwoty, mogą zaowocować pokaźną sumą na realizację wybranego założenia. Oszczędności najłatwiej szukać wśród codziennych wydatków – najczęściej to na jedzenie wydajemy znacznie więcej, niż musimy. Zmiana przyzwyczajeń tymczasem wcale nie prowadzi do przymusowej głodówki. Jak oszczędzać na jedzeniu?

 

Jedzenie to zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego najpoważniejszy wydatek, a więc i największe miesięczne obciążenie domowego budżetu przeciętnej czteroosobowej rodziny. Mimo to wielu z nas udaje się właśnie na zakupach spożywczych odłożyć najwięcej. Jakie pomysły na to, jak oszczędzać na jedzeniu, można wdrożyć w życie, by zaoszczędzić nawet 1000 złotych miesięcznie?

 

Ugotuj to sam

 

W domu możemy przyrządzić prawie wszystko. Będzie zdrowiej i dużo taniej

 

Jak wiadomo, cena produktu w sklepie to suma wielu czynników, a każdy podmiot zaangażowany w wypieczenie chleba czy przygotowanie soku z pomarańczy chce zarobić – od rolnika, przez producenta po firmę transportową i sklep. 

 

Samodzielne przyrządzenie jogurtu, kefiru, chleba, masła czy makaronu może kosztować nawet dwa razy mniej niż w sklepie i to w momencie, gdy wszystkie potrzebne do produkcji składniki zakupimy właśnie po detalicznych, marketowych cenach.

 

Produkty spożywcze kupuj w sieci

 

Jeśli nie mamy czasu lub chęci, by samodzielnie przygotowywać wybrane produkty spożywcze, możemy spróbować zakupów online. Dzięki temu uda nam się zaoszczędzić naprawdę spore kwoty

 

Dlaczego? 

Przeszukując internetowe oferty i czytając nudnawe opisy artykułów dostępnych w delikatesach, przestaniemy kupować „oczami” – nie wpadniemy na półkę z pięknie zapakowanymi czekoladkami, nie damy się skusić atrakcyjnej promocji „3 w cenie 1” na artykuł, którego zupełnie nie potrzebujemy, nie przejdziemy przypadkiem obok stosika z wędlinami, gdy jedyne, czego szukamy, to makaron.

 

Znajdź promocje w pobliskich sklepach

 

Jeśli mieszkasz w pobliżu wielu marketów różnych sieci i możesz sobie pozwolić na wybór w każdym z nich jedynie produktów w okazyjnych cenach, postaraj się korzystać z promocji. 

 

  • Przed pójściem na zakupy przejrzyj gazetki promocyjne, w których każda sieć wyróżnia produkty objęte w danym okresie atrakcyjniejszymi cenami. 
  • Sprawdź, czy promocyjna cena na wodę mineralną w jednym markecie nie jest przypadkiem wyższa od standardowej ceny oferowanej w innym sklepie. 
  • Kupuj większe opakowania produktów z długim terminem przydatności do spożycia – zwyczajowo kosztują mniej niż kilka małych opakowań.

 

Pamiętaj również, iż niektóre produkty lepiej kupić w lokalnym warzywniaku niż w sieciowym supermarkecie, szczególnie jeśli możesz liczyć na sąsiedzką zniżkę.

 

Przygotuj listę zakupów

 

RADA: W ciągu tygodnia z pewnością zauważysz, jakich produktów spożywczych zaczyna brakować w twojej lodówce i szafce. Zapisuj na kartce, czego potrzebujesz, a pod koniec tygodnia, z przygotowaną listą, udaj się do sklepu. 

 

Staraj się nie kupować tego, czego nie ma na liście tylko dlatego, że spodobało ci się opakowanie albo produkt objęty jest atrakcyjną promocją – być może nie wykorzystasz sześciu opakowań wędliny nim upłynie jej termin przydatności do spożycia. 

 

Jeśli masz czas wieczorem, idź do sklepu tuż przed jego zamknięciem. Niesprzedane artykuły spożywcze, które łatwo się psują (np. owoce i warzywa) są wtedy sprzedawane po niższych cenach.

 

Kupuj sezonowo i nie wyrzucaj

 

Sezonowe owoce i warzywa są dużo tańsze niż te, które naturalnie nie występują w naszym kraju. Pomidory sprzedawane zimą często nie mają smaku i są pełne chemicznych dodatków poprawiających ich kolor i wielkość. Staraj się też nie wyrzucać produktów, których nie uda ci się zużyć – możesz je zamrozić i wykorzystać przy innej okazji.

 

Jak oszczędzać na jedzeniu? Pomysły można mnożyć. Spróbuj nie stołować się w mieście, zabierać wcześniej przygotowane posiłki do pracy, wykorzystywać jeden składnik na wiele sposobów, wyciskać soki w domu, kupować tylko tyle, ile jesteś w stanie zjeść. Oszczędności będą zauważalne gołym okiem

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie