Jak oszczędzać na ogrzewaniu w domu?

Chłodne dni już nadeszły a wraz z nimi okres grzewczy. Nawet posiadając ogrzewanie centralne, warto poznać sposoby na zmiejszenie corocznych kosztów ciepła. Jak oszczędzać na ogrzewaniu w domu, by wciąż było nam ciepło, a rachunki malały?

Jak oszczędzać na ogrzewaniu w domu?
Co zrobić, by obniżyć rachunki?
  • sezon grzewczy
  • oszczędzanie

Zima nadciąga wielkimi krokami, a wraz z nią zbliża się rozpoczęcie sezonu grzewczego. Choć nikt z nas nie lubi wydawać pokaźnych sum na rachunki, gwałtownie obniżające się słupki rtęci w termometrach nie zachęcają do szukania oszczędności. Statystyki wskazują, że największe sumy przeznaczamy na pokrycie kosztów ogrzewania w grudniu i styczniu. Czy istnieją sposoby na zmniejszenie kwot otrzymywanych rachunków? Jak oszczędzać na ogrzewaniu, nie skazując się na siedzenie w zimnym jak lodówka mieszkaniu?

Jak mądrze ogrzewać dom?

Podstawowa zasada głosi, że: 

dużo łatwiej nagrzać pomieszczenie, w którym nie panują przeciągi – nie wpada do niego zimne powietrze z zewnątrz, a ciepłe nie ucieka cały czas przez nieszczelne okna. Zadbajmy więc o to, by zablokować wszelkie otwory i wypełnić szczeliny. Zamykając okno lub drzwi na balkon łatwo stwierdzimy, skąd napływa do środka zimne powietrze. Wystarczy zaopatrzyć się w uszczelkę i zablokować za jej pomocą dopływ chłodnych powiewów z zewnątrz. Osobną kwestią jest oczywiście jakość samych drzwi i okien. Na pewno warto zainwestować w te wysokiej klasy.

Korzystajmy z naturalnego ciepła słonecznego

nawet zimą zdarzają się przecież piękne, słoneczne dni. Odsłaniajmy wtedy okna, pozwalając promieniowaniu dostać się do środka. Gdy tylko zrobi się ciemno, pamiętajmy o natychmiastowym ich zasłonięciu, aby nie wyziębiać mieszkania.

Jeśli planujesz wietrzenie pokoju

chcąc nieco odświeżyć powietrze, skręć kaloryfery do zera. Większość z nich ma wbudowany termostat dążący do utrzymania w pomieszczeniu wyznaczonej temperatury. Wraz z napływem zimnego powietrza termostat może „uznać”, że w pokoju zrobiło się zbyt zimno i uruchomi funkcję grzewczą. Pamiętajmy też o tym, że efektywniejsze jest krótkie, ale intensywne wietrzenie pomieszczenia, niż utrzymywanie przez dłuższy czas lekko uchylonego okna.

Zmiany grzewczych przyzwyczajeń

  • Starajmy się spędzać długie, zimowe wieczory wspólnie, ograniczając liczbę pomieszczeń, w których kaloryfery muszą być ustawione na maksymalne grzanie. Jednocześnie zamykajmy drzwi do innych pokoi, aby nie zwiększać przeciągów.
  • Idąc spać czy wychodząc z domu, pamiętajmy o zakręceniu kaloryfera. W mieszkaniu nie musi być ciepło, gdy nie spędzamy w nim czasu, badania naukowców potwierdzają zaś, że lepiej śpi się w niższych temperaturach. Kołdra też spełni swoje zadanie i zapewni nam ciepłą w czasie chłodniejszej nocy.
  • Ubierajmy się cieplej, a nie będziemy musieli ustawiać docelowej temperatury grzania na 23 stopnie, zadowoli nas 21.

Pomysły na to, jak oszczędzać na ogrzewaniu, można mnożyć. Niektóre, często banalne zmiany, pozwolą zanotować naprawdę odczuwalne różnice w wysokości otrzymywanych rachunków. 

Więcej o oszczędzaniu:
Krótki poradnik jak oszczędzać energię w domu »
Naucz dziecko jak oszczędzać »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie