Jak oszczędzać na praniu ubrań?

Jak doskonale wiemy, sprzętem domowym, który zużywa najwięcej energii jest pralka. Poniżej znajdziecie kilka bardzo prostych wskazówek, jak oszczędzać na praniu ubrań.

Jak oszczędzać na praniu ubrań?
Oszczędne pranie – porad kilka

Chęć zmniejszenia rachunków za prąd to nic nowego. Często za zbyt wysokie koszty elektryczności obwiniamy nasze domowe sprzęty, które chcąc nie chcąc już dawno wpisały się w naszą codzienność.

Pralka wielu osobom kojarzy się właśnie z takim pochłaniaczem prądu. Okazuje się jednak, że możemy w łatwy sposób to zmienić, jeżeli tylko zwrócimy uwagę na jej eksploatację.

Jak ekonomicznie korzystać z pralki?

 

Klasa pralki

Jeżeli dopiero zastanawiamy się, jaką pralkę kupić, weźmy pod uwagę te najbardziej energooszczędne, czyli należące do klasy A+++ . Zdziwicie się, ale zwykła pralka A+ pobiera 80% więcej energii! Zwróćmy również uwagę na rozmiar bębna – im większy tym rzadziej będziemy z niej korzystać.

Nowoczesne funkcje

Korzystając z dostępnych w pralce funkcji, możemy znacznie obniżyć koszty prania. Aby zapobiec utracie proszku, istnieje funkcja, która blokuje odpływ w czasie prania, program eko pokazuje doskonale, jak oszczędzać na praniu brań lekko zabrudzonych. Nowoczesne pralki oferują funkcje, które kontrolują pobór wody. Taki program pomaga ustalić, ile faktycznie urządzenie potrzebuje do wyprania konkretnej ilości ubrań.

Temperatura

Czy wiedzieliście, że pranie w temperaturze 30-40 stopni oznacza, że jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet 40% energii? Skończyły się czasy, kiedy ubrania trzeba było prać zawsze w bardzo wysokiej temperaturze, ponieważ proszki i detergenty miały wtedy lepsze działanie. Nowoczesne produkty piorą skutecznie przy 30-40 stopniach, warto również płukać pranie z użyciem zimnej wody. Pamiętajcie jednak o tym, żeby bardzo brudne ubrania prać w wyższej temperaturze.

Ilość prania

Jak oszczędzać na praniu ubrań w bardzo prosty sposób? Wystarczy dobrze zaplanować. Postarajmy się zapełnić zawsze całą pralkę. Nie nastawiajmy jej, kiedy mamy niewiele brudnych rzeczy, ponieważ zmarnujemy nie tylko energię, ale i wodę oraz środki piorące.

Pranie ręczne

Jeżeli mamy kilka bardzo brudnych rzeczy, najlepszym rozwiązaniem jest wypranie ich ręcznie, zanim zdecydujemy się na pralkę. Tym sposobem mamy gwarancję skuteczności oraz oszczędzamy energię. Na rynku dostępnych jest wiele produktów stricte przystosowanych do prania ręcznego.

Noc i dzień

W zależności od tego, jaką umowę posiadamy z dostawcą energii, możemy zweryfikować, czy opłacałoby się nam wybrać tańszą taryfę. Bardzo często firmy oferują specjalne programy, dzięki którym pranie w nocy jest o wiele tańsze. Zmiana pory prania to świetna i tania metoda na to, jak oszczędzać, ponieważ ceny energii pomiędzy 22h a 6h są o wiele niższe. Nowoczesne pralki pozwalają na zaplanowanie prania na dowolną godzinę, co da nam możliwość rozwieszenia ubrań np. przed wyjściem do pracy.

WARTO PRZECZYTAĆ:
Jak wybrać i zmienić dostawcę energii elektrycznej? »
Jak oszczędzać na ogrzewaniu w domu? »
3 proste sposoby jak oszczędzać pieniądze »
Domowe sposoby jak oszczędzać wodę »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie