Jak oszczędzać na rachunkach za prąd w firmie?

Zwiększenie obrotów w przedsiębiorstwie jest często równoznaczne z utrzymaniem się na rynku. Jak oszczędzać w firmie, nie tracąc na wydajności i jakości pracy?

Jak oszczędzać na rachunkach za prąd w firmie?
Jak wydawać mniej prowadząc firmę?
  • taryfa dostaw energii elektrycznej
  • rachunki za prąd
  • oszczędzanie w firmie

Prowadzenie własnej firmy wiąże się z wieloma korzyściami finansowymi, ale również sporymi wydatkami. Wielu kosztów nie da się uniknąć, można jednak postarać się znacząco je obniżyć. Jak oszczędzać na rachunkach w firmie?

 

Wybór taryfy elektryczności w firmie

 

Wydatki za prąd mają w większości przypadków największy udział w sumie kosztów płaconych rachunków. Jak obniżyć wysokość rachunków za prąd?

 

  • Sprawdź, czy korzystasz z najlepszej dla firmy taryfy. W przypadku przedsiębiorstw pracujących na dwie – trzy zmiany lub działających głównie w trybie nocnym warto zastanowić się nad wyborem taryfy C12, która, w przeciwieństwie do popularnie stosowanej C11 oferującej stałą dobową opłatę za pobór energii elektrycznej, udostępnia niższe stawki za prąd w nocy i poza godzinami szczytu.

 

  • Zweryfikuj, jaki obowiązuje cię limit wykorzystanych kW energii w ramach wybranej taryfy. Być może znacznie przekracza on rzeczywiste potrzeby twojej firmy jeśli chodzi o zużycie energii elektrycznej i niepotrzebnie płacisz za każdy niezużyty kW prądu. A może odwrotnie? Firma zużywa więcej energii niż wynosi limit umowy dystrybucyjnej i za każdy ponadprogramowo wykorzystany kW pobierana jest dodatkowa opłata?

 

  • Wybierz najlepszego dla firmy dostawcę energii. W sytuacji częstych fluktuacji cen w branży energetycznej ratunkiem może być oferta gwarantująca utrzymanie ceny sprzedaży prądu na niezmienionym poziomi w określonym umową czasie.

 

Zmiany energetyczne w firmie

 

Pamiętaj, że oszczędzanie powinniśmy zacząć od nas i naszych pracowników. Zapewne każdy z nich próbuje również oszczędzać w domu. Warto zatem zorganizować spotkanie, uwzględnić pracowników lub bliższych im przełożonych w decyzjach dotyczących zmian w zużyciu energii

 

Zainwestuj w energooszczędne źródła światła, starając się jednocześnie jak najefektywniej wykorzystać naturalne oświetlenie słoneczne. Wymuś na pracownikach wyrobienie nawyku wyłączania świateł, komputerów i innych urządzeń po skończonej pracy.

 

Możesz również zainteresować się alternatywnymi źródłami energii dla swojej firmy. Z pomocą kredytu inwestycyjnego lub dotacji z Unii Europejskiej zdobędziesz środki potrzebne do wprowadzenia zmian i nowoczesnych rozwiązań. Twoja firma może stać się bardziej samowystarczalna a przy okazji pomożesz w ochronie środowiska. 

 

Sposobów na to jak oszczędzać w firmie, jest naprawdę wiele. W większości przypadków ich zastosowanie może zaowocować znacznymi oszczędnościami widocznymi już na pierwszych otrzymanych po wprowadzeniu zmian fakturach. 

 

Sprawdź również:

Uproszczone zarządzanie finansami przedsiębiorstwa »

5 sposobów jak oszczędzać prąd »

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie