Jak oszczędzać na rozrywce?

Jak oszczędzać na rozrywce, nie odmawiając sobie drobnych przyjemności i wystarczającej dawki dobrego humoru? 

Jak oszczędzać na rozrywce?
Tańsza zabawa na całego!

Większość z nas szuka oszczędności wśród codziennych wydatków, gromadząc środki na zagraniczne podróże, zakup nowego aparatu fotograficznego lub kurs języka niemieckiego. Nikt z nas nie chciałby jednak rezygnować z drobnych przyjemności dnia codziennego, pozwalających złapać oddech po długich godzinach spędzanych w pracy.

Jak oszczędzać na rozrywce, nie odmawiając sobie możliwości spędzenia czasu na przyjemnościach?

Przyjęcie w domu zamiast wyjścia do klubu

Na wieczorne wyjścia do klubów i restauracji przeznaczamy zazwyczaj sporo pieniędzy. Płacimy za wstęp, nietanie napoje, obsługę i pięknie podane posiłki.

  • Postarajmy się zorganizować przyjęcia we własnym zakresie. Każdy z zaproszonych gości może przynieść coś do jedzenia i picia, a koszty organizacji rozłożą się na większą liczbę osób, pozwalając oszczędzać na spotkaniach towarzyskich.
 

Pożyczaj i czytaj

  • Zamiast kupować książki wypełniające lekturą długie zimowe wieczory, warto poszukać w pobliżu miejsca zamieszkania lub pracy biblioteki. Zbiory większości są sukcesywnie poszerzane o najnowsze pozycje.
  • Możesz też wymieniać się posiadanymi zbiorami ze znajomymi. Podobnie postępuj z magazynami i gazetami.
  • Zainteresuj się też ideą bookcrossingu, polegającą na zostawianiu przeczytanych książek w różnych publicznych miejscach, tak, by mogli ją znaleźć kolejni zainteresowani.
  • Jeśli czytanie jest Twoją pasją, warto zastanowić się nad zainwestowaniem w czytnik, który umożliwi Ci kupowanie tańszych książek a przy okazji zaoszczędzi miejsce na półkach.
 

Wymieniaj się płytami i grami

Jeśli znudziło cię słuchanie wciąż tych samych płyt lub granie w posiadane gry na konsoli, zorientuj się, czy znajomi nie mają interesujących cię pozycji. Możesz zaoferować im wymianę albo odwiedzić komisy z używanymi grami, które kosztują znacznie mniej niż najświeższa oferta producentów.

Muzyki możesz też słuchać w sieci - dostępnych jest coraz więcej stron internetowych czy aplikacji, które pozwalają na darmowe odtwarzanie nawet najnowszych hitów. Jeśli coś naprawdę cię przekona, zainwestujesz w oryginalną płytę.

Oglądaj, ale taniej

  • Zamiast wybierać się do multipleksów na najnowsze amerykańskie superprodukcje, poszukaj ciekawych filmów w ofercie studyjnych kin zlokalizowanych w pobliżu twojego miejsca zamieszkania.
  • Większość kin organizuje też tańsze bilety wstępów w wybrany dzień tygodnia - zamiast w sobotę, kiedy bilety są zdecydowanie droższe, możesz wybrać się na film we wtorek. Sprawdź również czy używając karty danego banku lub operatora nie możesz liczyć na zniżki.
  • Zastanów się też, czy na pewno potrzebujesz pełnej oferty kanałów telewizyjnych obejmującej 300 różnych pozycji – może oglądasz tylko wybrane z nich? Zainteresuj się również VOD - czasami pojawiają się tam nowe pozycje w niskich cenach lub za darmo, np. w okresie świątecznym.
 

Kultura w zasięgu ręki

Bądź na bieżąco z ofertą kulturalną pobliskich muzeów, galerii, teatrów czy ośrodków kultury. Wiele z nich organizuje darmowe pokazy mające służyć celom promocyjnym i zwiększyć zainteresowanie ich ofertą kulturalną.

Szukaj darmowych koncertów, pamiętaj o ogólnopolskich wydarzeniach, takich jak darmowa Noc Muzeów, uczęszczaj na organizowane przez zarządy miast pikniki czy obchody dni miast. Warto zapisać się na newsletter lokalnego MOKu i śledzić wakacyjne wydarzenia sponsorowane przez stacje radiowe czy telewizyjne. A może uda Ci się wygrać bilety w którymś z konkursów?

Nie trzeba wielkich wyrzeczeń, aby oszczędzać na rozrywce. Wystarczy, że lepiej zorganizujemy swój czas i wymienimy się ciekawymi pomysłami ze znajomymi. Szukajmy atrakcyjnych ofert wokół siebie – przyjaciele i Internet są nieprzebranym źródłem inspiracji.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie