Jak oszczędzać na sporcie zimą?

Chłodniejsze powietrze i sporo warstw ubrań wielu z nas zniechęca do kontynuowania dbania o naszą kondycję fizyczną. Utrzymanie formy nie powinno jednak zależeć od pogodowej aury. Jak oszczędzać na sporcie w zimowe miesiące roku?

Jak oszczędzać na sporcie zimą?
Aktywność fizyczna zimową porą

Dla miłośników aktywności fizycznej na świeżym powietrzu zima jest zdecydowanie najtrudniejszą do przebrnięcia porą roku, a fani biegania lub rowerowych wycieczek po lasach mogą mieć kłopoty ze spadkiem motywacji. Alternatywne rozwiązania nie muszą jednak wcale być droższe lub gorsze.

Jakie niedrogie sporty warto uprawiać zimą?

Najłatwiej w domu

Wielu z nas zimą najchętniej nie wychodziłoby z domu. Siarczysty mróz może zniechęcić nawet najzagorzalszych fanów spacerów.

Domowe zacisze warto więc wykorzystać w celach utrzymania wypracowanej latem kondycji i sylwetki. W internecie znajdziemy najróżniejsze zestawy ćwiczeń opracowywanych przez krajowych i zagranicznych miłośników fitnessu, 30-dniowe wyzwania czy treningi na spalanie i wysmuklanie poszczególnych partii ciała. Większość z nich posiada filmiki instruktażowe, który pomaga nam wykonywać ćwiczenia w poprawny sposób.

Inspiracji szukać można również w gazetach promujących zdrowy tryb życia lub przenosząc wypracowane wcześniej nawyki na domową matę do ćwiczeń.

Jak oszczędzać?
Ćwiczenia w domu nie wymagają zakupu specjalistycznego sprzętu – hantle mogą zastąpić butelki wody mineralnej, a matę dywan lub ręcznik, który i tak nie pełni już funkcji reprezentacyjnej.

Siłownia czy basen?

Zimą bez przeszkód kontynuować można uprawianie sportu na siłowni, basenie czy krytych kortach tenisowych.

Jak oszczędzać?
Szukając odpowiednich obiektów sportowych zainteresuj się kartą multisport – wiele firm i zakładów pracy przyznaje ją swoim pracownikom w ramach pakietu benefitów.

Jeśli jej nie masz, porozmawiaj z kolegami lub szefem – może istnieje szansa na jej wyrobienie? Wejścia do objętych promocją karty multisport obiektów możliwe są za naprawdę symboliczną opłatą.

Wybierając siłownię na własną rękę, zastanów się, czy na pewno potrzebujesz wszystkich udogodnień i kompleksowej obsługi klienta, za które zapłacisz 300 złotych miesięcznie. Tańsze obiekty zapewnią standardowy pakiet dostępu do urządzeń i sztang, na których wypracowywać możesz kondycję i budować masę mięśniową. Czy na pewno potrzebujesz czegoś więcej?

Zimowe sporty

Zima to idealna okazja do spróbowania swoich sił w tych dziedzinach, do których nie mamy dostępu wiosną czy latem.

Łyżwy to niedrogi sposób na wyrobienie kondycji i spalenie zbędnej tkanki tłuszczowej. Może masz w domu zapomnianą parę? Wstęp na miejskie lodowiska nie powinien być drogi – wystarczy godzina ruchu trzy razy w tygodniu.

Wyjeżdżając na narty czy snowboard, nie inwestuj od razu w cały sprzęt – na miejscu skorzystać możesz z oferty wypożyczalni, a to z pewnością opłaci ci się bardziej, jeśli nie będziesz przesiadywał na stoku całą dobę. Może zresztą wcale nart nie polubisz i inwestycja okaże się nietrafiona?

Oszczędniejsi skorzystać mogą ze stoków otwieranych niedaleko miejsc ich zamieszkania – w wielu przypadkach nie będą one tak imponujące jak te wysokogórskie, dlaczego jednak w ten sposób nie zapewnić sobie potrzebnej dawki ruchu? A może znajomi mają nieużywane narty i sportową kurtkę, która im się już nie przyda i chętnie oddadzą je za symboliczną opłatą?

Zimą możesz wyjść też z dziećmi na sanki, ulepić z nimi bałwana lub zorganizować bitwę na śnieżki – może i nie jest to sport w klasycznym rozumieniu tego słowa, ale dawka aktywności na świeżym powietrzu zostanie zagwarantowana.

A może przekona cię nordic walking w naturalnym dla tej formy ruchu otoczeniu puszystych warstw śniegu? Zestaw koniecznych do uprawiania tej dyscypliny kijków można zdobyć już za 100 złotych!

Zimą nie rezygnuj ze sportu! Poranny jogging i spacery po lesie zastąpić można zimowymi formami ruchu, które okazać się mogą równie przyjemne i zupełnie niedrogie!

DO PRZECZYTANIA:
Jak oszczędzać na sporcie? »
Gdzie spędzić rodzinne ferie zimowe? »
Zimowy niezbędnik kierowcy »
Kilka porad jak oszczędzać zimą »
Zimowy niezbędnik rodzica »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie