Jak oszczędzać na zdrowej żywności

Zdrowa żywność wcale nie musi kosztować połowę naszej pensji. Wprowadzenie lepszych nawyków żywieniowych to doskonała lekcja, jak oszczędzać.

Jak oszczędzać na zdrowej żywności
Zdrowe jedzenie nie musi kosztować fortunę

Bardzo często jemy niezdrowo, ponieważ wydaje nam się, że tak jest taniej, że decydując się na zdrowe produkty, ryzykujemy utratą połowy zawartości portfela. Nic bardziej błędnego! Można odżywiać się zdrowo i wypełniać lodówkę mądrze, nie tracąc przy tym fortuny.

Jak oszczędzać pieniądze i nasze zdrowie?

Oto kilka wskazówek!

Zabaw się w ogrodnika

Co stoi na przeszkodzie, aby założyć swój własny, prywatny ogródek i hodować zdrowe warzywa i owoce? Jeżeli mamy czas i możliwości, jest to doskonały sposób na zmniejszenie budżetu. Nie ma nic lepszego, jak wyhodowane własnymi rękoma soczyste pomidory i szczypiorek do śniadania.

Jeżeli mieszkamy w bloku i nie mamy fizycznie możliwości na zabawę w ogrodnika, zostańmy zielarzem i pielęgnujmy na parapecie zioła. Domowa bazylia, tymianek i mięta wypełnią zapachem kuchnię i pozwolą zaoszczędzić.

 

Działy BIO

Nie musicie kupować tylko i wyłącznie w sklepach ze zdrową żywością. Niestety są one ciągle bardzo drogie i często w zwyczajnym supermarkecie możemy znaleźć dokładnie taki sam produkt w niższej cenie. Większość marketów oferuje naturalne produkty pod swoimi markami. Przykładem może być razowy ryż czy brązowy cukier, produkty, które znajdziecie w markecie o kilka procent taniej niż w sklepie BIO.

Wybierzcie się na wieś

Jeżeli mieszkacie w pobliżu gospodarstwa rolnego, bądź macie rodzinę na wsi, wykorzystajcie okazję i zaopatrzcie się w tanie i naturalne produkty prosto od gospodarza. Ekologiczne jajka, mleko prosto od krowy czy swojskie masło – zachwycą domowników smakiem i pokażą, jak oszczędzać.

Wypełnij spiżarnię

Zdecydujmy się na samodzielne przygotowanie zapasów na zimę. Tym sposobem, zaoszczędzimy pieniądze i czas, a swojej rodzinie zaoferujemy zdrowe i naturalne składniki odżywcze. Domowe przetwory, kiszona kapusta i ogórki to bezcenne skarby. Zdziwicie się, jak wysoka może być ich cena w supermarkecie. Po co przepłacać, skoro i tak nic nie dorówna domowym powidłom śliwkowym.

 

Chleb powszedni

Jeżeli chleb jest elementem diety, bez którego nie potrafisz się obejść, zastanów się, czy nie zaopatrzyć się w maszynkę do robienia chleba. Może to być dobra inwestycja, dzięki której przekonasz się, jak oszczędzać, ofiarując swoim bliskim zdrowy, naturalny chleb bez zbędnych dodatków i ulepszaczy.

Zamrażaj warzywa i owoce

Jeżeli podczas gotowania nie zużywasz wszystkich składników, nie bój się mrozić. Warzywa i owoce bez problemu przeleżakują w naszej zamrażarce i z pewnością przydadzą się innego dnia. Zwróćmy uwagę na to, że w sezonie letnim, możemy kupić owoce znacznie taniej, niż na przykład jesienią czy zimą, kiedy ich cena wzrasta często o 100%.

 

DO PRZECZYTANIA:
Kilka zasad jak nie marnować jedzenia »
Jak oszczędzać na jedzeniu? »
Wegetarianizm a weganizm »
Na co wydajemy pieniądze jesienią? »
Jakie jedzenie opłaca się zamawiać do domu? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie