Jak oszczędzać na domowym zwierzaku?

Jak oszczędzać na utrzymaniu domowego pupila, by nie pogorszyć warunków jego życia? 

Jak oszczędzać na domowym zwierzaku?
Czy koszt posiadania pupila może być mniejszy?

Posiadanie zwierzaka w domu może przynieść domownikom sporo radości. To jednak również odpowiedzialność i konieczność opiekowania się nowym członkiem rodziny. Utrzymanie domowego pupila to zatem przyjemność, która niestety często wiąże się ze sporym obciążeniem dla domowego budżetu.

Jak zmniejszyć wydatki na zwierzaka?

Nie kupuj – adoptuj

Schroniska dla zwierząt pełne są oczekujących na nowego właściciela zwierząt. Ich adopcja to nie tylko oszczędność, ale i akt dobroci mogący zaowocować przyjaźnią na dobre i złe. Warto odwiedzić lokalne schronisko i poradzić pracujących tam wolontariuszy czy zespołu - pomogą oni nie tylko znaleźć zwierzaka odpowiadającego naszym potrzebom, ale również podpowiedzą jak opiekować się porzuconym wcześniej pupilem. Możesz również skontaktować się z organizacjami pomagającymi w adopcjach zwierząt.

Pamiętaj, iż w schroniskach przebywają również nowo narodzone szczeniaki, rasowe psy, kundelki małe i duże, wśród których na pewno uda Ci się znaleźć przyjaciela. 

Akcesoria z drugiej ręki…

Zanim udasz się do sklepu po nowe akwarium czy zabawkę, sprawdź, czy znajomi lub członkowie twojej rodziny nie przechowują gdzieś w garażu niepotrzebnych już gadżetów. Możesz też poszukać na internetowych portalach zakupowych czy aukcyjnych. Zdarza się, że ludzie oddają akcesoria za darmo lub za symboliczną opłatą.

…lub własnoręcznie zrobione

Wykonanie zabawki dla kota czy psa nie powinno być problemem dla tych z nas, którzy lubią ręczne robótki. W przygotowaniu wygodnej i ciepłej budy z pewnością pomoże zaprzyjaźniony stolarz lub dziadek „złota rączka”. Wykażmy trochę inicjatywy i stwórzmy swoim pupilom oryginalne akcesoria. Internet pełen jest pomysłów i stron z instrukcjami "zrób to sam", które pomogą w wykonaniu zabawnych i pomysłowych gadżetów.

Nie przesadzajmy z zabawkami

Aby oszczędzać na utrzymaniu zwierzaka można ograniczyć zakup zabawek dla niego do niezbędnego minimum. Jedna piłka czy sznurek więcej z pewnością nie zastąpią poświęcanej zwierzakom uwagi i czasu. A nową zabawkę kupmy, kiedy stara zostanie zużyta lub zagubiona. Warto również sprawdzić czym nasz pupil lubi się bawić - czasami większą radość sprawia im zgnieciona plastikowa butelka niż piszcząca piłka czy kość. 

Zapobiegaj, by nie leczyć

Staraj się na bieżąco dbać o zdrowie domowego pupila, nie zapominając o regularnych wizytach u lekarza. Choć koszt indywidualnych odwiedzin u weterynarza może nie być niski, przyjmowane szczepienia i standardowa kontrola mogą uchronić przed poważniejszymi zachorowaniami, których leczenie pociągnie za sobą znacznie wyższe koszty. Lekarza wypytaj również o schorzenia często dokuczające zwierzakom podobnym do Twojego i jak im zapobiegać.

Szukaj promocji

Dbałość o zdrowie pupila poprzez odpowiednie żywienie jest podstawą.

  • Staraj się jednak szukać w sklepach promocji na ulubione produkty, a gdy już się trafią, zaopatrz się w więcej opakowań wybranej karmy (sprawdź oczywiście datę ważności).
  • Śledź też na bieżąco strony internetowe wybranych producentów – często pojawiają się na nich akcje promocyjne, dzięki którym można otrzymać próbki nowych produktów gratis lub wygrać zaopatrzenie.
  • Twój weterynarz również może podrować Ci kilka próbek, które pomogą sprawdzić jakie przysmaki Twój pupil lubi.
 

Domowa pielęgnacja

Jeśli masz ku temu warunki, możesz zadbać o pielęgnację pupila we własnym domu, organizując kąpiele czy podcinając mu pazurki. Weterynarz może dać Ci kilka porad jak nie skrzywdzić zwierzaka. Pamiętaj również, aby nie przesadzić - dłuższe spacery dwa razy w tygodniu zapewnią naturalne skracanie pazurów a kąpiele mogą skłonić zwierzaka do wytarzania się w błocie.

Oszczędzać na utrzymaniu zwierzaka można nie tracąc na jakości zapewnianych mu warunków. Nie bój się wprowadzić w życie małych zmian, które wyjdą na zdrowie twojemu portfelowi. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie