Jak oszczędzać pieniądze podczas świąt?

Każdego roku polskie rodziny zadają sobie pytanie: Jak oszczędzać w Święta, nie rezygnując z nastrojowej atmosfery i pięknych podarunków?

Jak oszczędzać pieniądze podczas świąt?
Jak nie zbankrutować w Święta?
  • domowy budżet
  • planowanie wydatków

Boże Narodzenie to jedne z najpiękniejszych i najbardziej rodzinnych świąt obchodzonych w całym roku. Niestety, to właśnie w grudniu wydajemy najwięcej, często w sposób całkowicie nieprzemyślany. Sprzedawcy wiedzą, co robią. Nastrojowa muzyka, kolorowe ozdoby i pachnące stoiska zachęcają do sięgania po kolejne zbędne przedmioty. Jak oszczędzać i nie dać się zwariować w tym trudnym dla naszego budżetu czasie?

 

Jak oszczędzać w Święta?

 

PO PIERWSZE

Zaplanuj wydatki. 

  • Najwięcej pieniędzy pochłaniają oczywiście prezenty dla rodziny i upominki dla znajomych. Zrób listę osób, którym chcesz (lub musisz – czasami nie mamy wyboru) podarować coś wyjątkowego w tym szczególnym czasie. Przy każdym nazwisku zapisz kwotę, jaką planujesz przeznaczyć na zakup upominku. Dzięki temu zobaczysz, jaka suma będzie ci potrzebna i, w razie czego, będziesz mógł zredukować wydatki.

 

PO DRUGIE

Zachowuj paragony. 

  • Rozpoczynając wędrówkę po sklepach łatwo poddać się zakupowemu szaleństwu i wydać więcej, niż mieliśmy zaplanowane. Krótki rzut oka na fakturę pomoże wrócić na ziemię. Wydałeś już całą sumę przeznaczoną na zakup prezentów dla danej osoby? Szukaj upominków dla kolejnej.

 

PO TRZECIE

Przemyśl zakupy. 

  • Pomoże ci to nie tylko dokonać wyboru lepszego, bardziej dopasowanego do obdarowywanej osoby prezentu, ale zapobiegnie również zakupowi tysiąca niepotrzebnych rzeczy.

 

PO CZWARTE

Kupuj z wyprzedzeniem. 

  • Korzystaj z kuponów zniżkowych, punktów gromadzonych na kartach lojalnościowych, śledź promocje na stronach internetowych sprzedawców, wybierz zakupy online. Może kolega kupuje w tym samym wirtualnym sklepie i łącząc zamówienie, zaoszczędzicie na przesyłce?

 

Rozłóż wydatki. 

  • Wiele produktów na wieczerzę wigilijną można kupić ze sporym wyprzedzeniem. Podobnie rzecz ma się z prezentami dla bliskich, które nabywać można zacząć na długo przed Gwiazdką. Dzięki temu odciążymy nieco i tak przeładowany grudniowy plan wydatków.

 

A MOŻE...

Nie kupuj, zrób sam. 

Kreatywność jest matką geniuszu. Może twoich bliskich najbardziej ucieszy odręczny portret, kalendarz ze zdjęciami, szalik wykonany na drutach albo korale z wybranych paciorków? Takie prezenty są niepowtarzalne i darowane od serca.

 

Nie pozwól, by przedświąteczny stres związany z zakupami i wciąż niewystarczającą ilością pieniędzy w portfelu zrujnował radość z tego szczególnego czasu. Wykorzystaj rady, jak oszczędzać, by nie odczuć skutków nieprzemyślanych świątecznych zakupów.

 

Czytaj więcej:

Karta kredytowa na świąteczne zakupy »

Jak oszczędzać na ogrzewaniu w domu? »

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie