Jak oszczędzać w banku

W banku przechowujemy nie tylko nasze bieżące środki, ale również oszczędności, które zbieramy na przyszłość. Jak oszczędzać dzięki bankowym możliwościom?

Jak oszczędzać w banku
Czy banki pomagają odłożyć nam na przyszłość?

Banki prześcigają się w kierowaniu do klientów coraz bardziej wymyślnych ofert, kuszących możliwościami osiągnięcia szybkiego zysku nawet przy niewielkich nakładach własnych. Sięgamy po wciąż nowe produkty bankowe, często nie zastanawiając się nawet, czy są one w naszej sytuacji najbardziej opłacalną opcją.

Jak wybrać odpowiedni produkt oszczędnościowy?

 

Plan, czyli na co oszczędzamy

Skuteczne oszczędzanie wymaga ustalenia finansowych celów. Najskuteczniej pomoże nam zdecydować o tym, jak oszczędzać w banku, wyznaczenie długoterminowych i krótkoterminowych zadań, na jakie pracować będą nasze oszczędności.

Podział posiadanych pieniędzy na części w zależności od ich przeznaczenia pomoże nam dobrać najbardziej odpowiedni produkt bankowy dla każdej z nich.

Oszczędności na cele krótkoterminowe powinny znajdować się zawsze w zasięgu ręki, te przeznaczone na realizację długofalowych celów mogą pracować na długoletnich lokatach (np. na naszą emeryturę lub studia wciąż jeszcze nastoletniego dziecka). Konta oszczędnościowe czy lokaty krótkoterminowe pomogą z kolei w odkładaniu pieniędzy na niespodziewane wydatki.

Trzymaj się zasad

Bankowe oszczędzanie spełznie na niczym, jeśli wszystkie pieniądze umieścimy w jednym miejscu – możemy wtedy ulec złudnemu wrażeniu, że mamy ich aż nadto i pozwolić sobie na niekontrolowane wydawanie, tym samym sięgając po środki przeznaczone na długoterminowe cele.

Jeśli już oszczędzamy pamiętajmy też o tym, by nie korzystać z gromadzonych na przyszłość pieniędzy w razie nagłej potrzeby – w ten sposób nigdy nie uda nam się uskładać odpowiedniej sumy. Pomóc w trzymaniu się reguł mogą np. konta oszczędnościowe umożliwiające dokonanie tylko jednego darmowego przelewu na inny rachunek w ciągu miesiąca.

Bądź lojalny

Jak oszczędzać, to w swoim banku – wynika z badań przeprowadzonych przez Professional Benchmark Consulting. Zdaniem firmy bardziej opłacalne jest gromadzenie oszczędności w banku, któremu jesteśmy wierni od lat niż ciągłe szukanie najlepszych ofert wśród konkurencji. Banki, z których usług korzystamy na co dzień, są w stanie zaoferować nam korzystniejsze warunki, np. wyższe oprocentowanie lokat czy kont oszczędnościowych.

Oszczędzaj na regularności

Jak oszczędzać, to regularnie – specjaliści podkreślają, że lepiej odkładać niewielkie kwoty (przykładowo 100 złotych miesięcznie), ale systematycznie. W skali roku nawet takie oszczędności pozwolą na zgromadzenie konkretnej sumy, a budżet domowy nie ucierpi na jednorazowych próbach odłożenia większej sumy.

W planowaniu bankowych oszczędności warto kierować się rozsądkiem. Podział pieniędzy na części przeznaczone na realizację różnych, długo- i krótkoterminowych celów, pozwoli uporządkować oszczędności i wybrać odpowiedni dla nich produkt bankowy.

DO PRZECZYTANIA:
Konto oszczędnościowe czy lokata - która opcja lepsza dla mnie? »
Jak oszczędzać z kartą kredytową? »
3 proste sposoby jak oszczędzać pieniądze »
Jakie metody oszczędzania daje nam konto oszczędnościowe? »
Co wybrać: IKE czy IKZE? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie