Jak oszczędzić pieniądze na wymarzone wakacje?

Co motywuje nas do zmian? Odpoczynek. Szczególnie jeśli myślimy o wymarzonych wakacjach. Pojawia się jednak pytanie jak oszczędzić pieniądze na zrealizowanie takiego celu, które nie musi zostać bez odpowiedzi.

Jak oszczędzić pieniądze na wymarzone wakacje?
Nie trzeba czekać do lata, aby zaplanować odpoczynek

Marzec jest dobrym miesiącem na planowanie urlopu, prawda? Warto pomyśleć o zarezerwowaniu paru dni na odpoczynek zawczasu, aby uzyskać zgodę szefa i móc zacząć rozważać ciekawe miejsca, które chcemy odwiedzić. 

Dodatkowo, nadal mamy wystarczającą ilość czasu na odłożenie pewnej sumy, która pomoże nam cieszyć się wolnymi dniami, z dala od problemów i pracy. Spróbujmy zatem znaleźć kilka sposobów jak oszczędzić na wymarzone wakacje w kilka miesięcy. 

CEL: wakacyjny odpoczynek

W jednym z naszych poprzednich artykułów wspominaliśmy o pierwszej zasadzie oszczędzania, czyli znalezieniu celu, który pomoże nam w podejmowaniu wyzwań i trudności związanych z ograniczeniem pewnych wydatków. 

Wakacje są idealnym motywatorem do oszczędzania, ponieważ oznaczają odpoczynek i pozwalają na błądzenie myślami po ciepłych krajach czy pięknych krajobrazach. Zrezygnowanie z pewnych codziennych wydatków nie będzie zatem większym problemem. 

  • Jeśli posiadamy już wymarzone miejsce, które chcemy odwiedzić, warto umieścić w widocznym miejscu fotografię lub przedmiot, przypominające nam o konieczności oszczędzania, aby nasze plany stały się rzeczywistością. 
  • Obok takiego „przypominacza” można postawić skarbonkę i od czasu do czasu wrzucić do niej nawet kilka groszy, w końcu mogą się przydać na przykład na napiwki w restauracjach. 
  • Do wspólnego oszczędzania warto zaprosić znajomych, partnera czy całą rodzinę, którzy być może zechcą nam towarzyszyć w wyprawie i przygodzie wakacyjnej. W takim przypadku można opracować wspólny plan odkładania pieniędzy i na bieżąco kontrolować postępy. 

Jak oszczędzać bez wyrzeczeń

Oszczędzanie tak naprawdę nie musi być wyzwaniem i najczęściej polega na stopniowej zmianie naszych przyzwyczajeń

  • Zacznijmy od wydatków na transport. Na dworze robi się coraz cieplej, niedługo zacznie się prawdziwa wiosna, warto zatem rozważyć możliwość zamiany samochodu, którego utrzymanie sporo nas kosztuje, na komunikację miejską i spacer. Nie tylko zaoszczędzimy pieniądze, ale również poprawimy nasze zdrowie. 
  • Taka rada może być także stosowana w trakcie wakacji, być może uda nam się odkryć ukryte piękno nowego miejsca z dala od utartych szlaków turystycznych. 
  • Innym pomysłem jest częstsze gotowanie w domu. W dzisiejszych czasach mamy nieograniczony dostęp do nowych przepisów, które wcale nie muszą być trudne do wykonania a własnoręczne przygotowanie egzotycznej potrawy często wychodzi taniej niż wyjście do restauracji. Przy okazji mamy szansę na rozwinięcie nowego hobby. 

Sposobów i możliwości jak oszczędzić na wakacje jest bardzo wiele. Najważniejsza jest jednak motywacja, która często sama dostarcza nam inspiracji i pomaga przezwyciężyć drogie pokusy. Wystarczy pomyśleć o nagrodzie. 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie