Jak otrzymać tani kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub domu - jak znaleźć najlepszą ofertę dla mnie? Wiele osób obawia się kosztów okołokredytowych. Sprawdźmy zatem jak znaleźć korzystne rozwiązanie.

Jak otrzymać tani kredyt hipoteczny?
Jak mogę zdobyć kredyt hipoteczny?

O kredycie hipotecznym myśli coraz więcej osób. Czy to ze względu na chęć posiadania swojego własnego domu, czy też ze względów inwestycyjnych. 

Kiedy podejmiemy już decyzję o potrzebie zaciągnięcia kredytu hipotecznego, musimy przedstawić w banku zabezpieczenie naszego przyszłego zobowiązania, którym w tym przypadku będzie hipoteka na interesującej nas nieruchomości lub innej, już posiadanej.

Należy również pamiętać, że wcześniej kredytobiorca musi ponieść koszty wyceny nieruchomości, która dokonana jest przez rzeczoznawcę majątkowego oraz opłatę za uzyskanie odpisu z księgi wieczystej.

 

Jakie dokumenty musisz dostarczyć przy złożeniu wniosku o kredyt hipoteczny?

  • Identyfikacja personalna: potrzebny jest dowód osobisty oraz drugi dokument potwierdzający Twoją tożsamość.
  • Dochód i jego wysokość: w przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę wymagane jest zaświadczenie z miejsca pracy o zatrudnieniu i osiąganych średnich dochodach netto - przeważnie z ostatnich 3 lub 6 miesięcy.

Należy pamiętać, iż innych dokumentów wymaga sie od osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych lub też od osób prowadzących samodzielną działalność gospodarczą.

Spełnij marzenia o własnym mieszkaniu sprawdź kredyty hipoteczne>>

Ponadto banki wymagają wyciągów z kart debetowych oraz kredytowych, w celu potwierdzenia Twoich przychodów oraz kosztów.

Dodatkowo, do wymienionych wcześniej dokumentów należy dołączyć te bezpośrednio związane z nieruchomością. Dokumenty wymagane przy zakupie nieruchomości na rynku wtórnym oraz pierwotnym są rożne, jednak zawsze należy dostarczyć:

  • podpisaną umowę przedwstępną mówiącą o zakupie nieruchomości,
  • odpis z księgi wieczystej gruntu, która prowadzona jest dla danej nieruchomości.

 

Ok, złożyłeś wniosek o kredyt hipoteczny. Zastanawiasz się na co bank zwróci uwagę przy jego ocenie. No cóż, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Każdy bank prowadzi inną politykę kredytową oraz sytuacja każdego z nas jest inna.

 

W jaki sposób jest oceniana nasza zdolność kredytowa?

  • Dochody – przede wszystkim. Wysokość dochodów w znaczny sposób wpływa na naszą zdolność kredytową. Niezwykle ciężko jest określić od wysokości jakich zarobków udziela sie kredytu hipotecznego, nie istnieje bowiem dolna granica. Należy jednak pamiętać, że kredyt hipoteczny może zostać nam przyznany nawet przy dochodach w wysokości 1500 zł, ale kwota kredytu nie będzie wysoka.
  • Wysokość miesięcznych wydatków oraz innych zobowiązań również wpływa na ocenę banku. Bo cóż z tego, ze dobrze zarabiasz, ale równie dużo wydajesz na inne kredyty, np. samochodowy czy tez gotówkowy.
  • Sytuacja rodzinna również wpływa na decyzję banku. Bank inaczej ocenia osoby młode i starsze, samotne i z rodziną, wykształcone i bez wykształcenia.
  • I nareszcie – stosunek pracy. Banki najlepiej postrzegają osoby posiadające umowy o pracę na czas nieokreślony, co wcale nie oznacza, iż osoby zatrudnione na innych warunkach szans na kredyt hipoteczny nie mają. Jeżeli pracujesz na umowę zlecenie, ważniejsza będzie wysokość Twoich zarobków.

 

Są to najważniejsze elementy brane pod uwagę przez bank. Należy jednak pamiętać, iż każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie.

Kredyt hipoteczny daje nam szansę na zakup własnego mieszkania, pamiętaj jednak, iż jest to zobowiązanie długookresowe, tak więc przemyśl i przeanalizuj swoją sytuację bardzo dokładnie zanim podejmiesz kroki w celu uzyskania kredytu hipotecznego.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie