Jak otrzymać wymarzoną pracę? 4 podstawowe zasady pisania CV

Szukanie pracy zaczynamy najczęściej od napisania CV, które dobrze napisane może być pierwszym krokiem do rozmowy z przyszłym pracodawcą.

Jak otrzymać wymarzoną pracę? 4 podstawowe zasady pisania CV
CV traktuj jak swoją wizytówkę!

Curriculum Vitae to dokument przedstawiający potencjalnego pracownika, jego doświadczenie i predyspozycje do wykonywania konkretnej pracy. To często pierwszy etap rekrutacji, który ma przekonać rekrutera do zaproszenia kandydata na rozmowę. Z tego względu musi przyciągać uwagę i pozytywnie przedstawiać konkretną osobę.

Współczesny rynek pracy nieustannie się rozwija, zmieniają się trendy, oczekiwania w stosunku do pracowników. Do korporacji, uznanych firm często aplikują setki ludzi, a co za tym idzie rekruter na przejrzenie jednego życiorysu poświęca kilka, kilkanaście sekund. Poniżej przedstawimy kilka porad dotyczących pisania swojego życiorysu, dzięki którym zyskasz większą szansę na otrzymanie wymarzonej pracy.

1.Czytelność i przejrzystość

Częstym popełnianym przez kandydatów błędem jest zbyt szczegółowe lub zbyt lakoniczne przedstawianie swojego doświadczenia. Aby przyciągnąć wzrok, CV powinno skupiać się na najważniejszych informacjach, kompetencjach, projektach zakończonych sukcesem. I co najważniejsze nie powinno być zbyt długie, najlepiej, jeżeli zmieści się na jednej czy dwóch stronach A4.

W Curriculum Vitae powinno znaleźć się m.in.:

 • Metryczka
 • Doświadczenie (wraz z opisem kompetencji, można także zwięźle uwzględnić konkretne sukcesy)
 • Wykształcenie
 • Dodatkowe Umiejętności (np.: Języki obce, szkolenia, kursy, certyfikaty, znajomość programów do edycji dokumentów)
 • Zainteresowania
 • Klauzula o zgodzie na przetwarzaniu danych osobowych

Ważny jest układ chronologiczny – czyli przedstawianie informacji, począwszy od najbardziej aktualnych, aż po te najstarsze. Warto pamiętać także o tak prozaicznych sprawach jak odpowiednia, profesjonalna i spójna w całości czcionka, przyjazne dla oka odstępy pomiędzy wierszami czy przygotowanie życiorysu w formacie PDF. Nic też tak nie świadczy negatywnie o pracowniku jak literówki widoczne w życiorysie. Dlatego przed wysłaniem dokumentu najlepiej przeczytać go kilka razy, by wyeliminować wszelkie błędy.

2.Profesjonalna i zwięzła metryczka

Metryczka to bardzo ważny element dokumentu, w którym powinny znaleźć się takie dane jak:

 • Imię i nazwisko
 • Data urodzenia
 • Adres zamieszkania (pełen lub tylko miasto)
 • Prywatny numer telefonu
 • Adres e mail

Adres poczty elektronicznej powinien być profesjonalny i zawierać imię i nazwisko. To ważne, ponieważ wiele osób podaje adres wyglądający mniej więcej tak: kotek25@gmail.com, co niestety nie przekonuje pracodawcy o profesjonalizmie kandydata.

W metryczne powinno znaleźć się także dobrej jakości, profesjonalne zdjęcie twarzy.

3.Sprofilowanie CV

Wielu kandydatów skarży się, że pomimo wysyłania setek zgłoszeń, pracodawcy nie biorą ich pod uwagę pod kątem przyszłej pracy. Często właśnie w tej praktyce tkwi problem, bowiem świadczy o tym, że aplikant nie przygotował się rzetelnie

Warto, więc wysłać mniejszą ilość aplikacji, za to bardziej sprofilowanych pod konkretnego pracodawcę. Każda firma ma inne oczekiwania, odmienny profil kandydata, wymagania w stosunku do niego. Dlatego w zależności, czy aplikujemy do firmy finansowej czy do agencji reklamowej, warto odpowiednio przygotować CV: 

Uwypuklić konkretne doświadczenia, umiejętności oraz zdecydować się na tradycyjną (na białym papierze) lub bardziej kreatywną wersję życiorysu (taką jak np.: film video, infografika).

4.Podsumowanie zawodowe

Praktyką coraz bardziej doceniają przez rekruterów jest także pisanie zwięzłego podsumowania zawodowego, które w dwóch, trzech zdaniach określi zawodowy profil kandydata, jego doświadczenie, sukcesy, a także cel zawodowy. Przykładem prawidłowo napisanego podsumowania jest: Doświadczony handlowiec z ponad 20-letnim doświadczeniem w sprzedaży B2B oraz B2C w branży FMCG. Odpowiedzialny za wprowadzanie produktów na rynek zagraniczny.

Powodzenia! :)

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie