Jak otworzyć firmę w Polsce?

Na pytanie jak otworzyć firmę, wiele osób odpowiada, że jest to związane z wieloma obowiązkami i koniecznością zdobycia wielu pozwoleń czy koncesji.

Jak otworzyć firmę w Polsce?
Firma w jeden dzień

Wielu z nas zastanawiało się nieraz, jak otworzyć firmę w naszym kraju. Z roku na rok pojawia się coraz więcej ułatwień dotyczących zakładania własnej działalności. Obecnie większość kroków możemy załatwić przez internet. Poznajmy zatem kolejne punkty pokazujące, jak otworzyć firmę w Polsce.

 

Pierwszym z nich musi być wybranie rodzaju działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności. Wraz z rozwojem przedsiębiorstwa możemy dokonywać zmian w aktywności, a ponadto zgłaszać te zmiany przez internet. Jeśli chodzi o formę, to poza jednoosobową działalnością gospodarczą, gdy chcemy otworzyć spółkę z partnerem, możemy wybrać spółkę cywilną, z ograniczoną odpowiedzialnością, jawną, komandytową czy partnerską.

 

W celu rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej do lipca 2011 roku musieliśmy odwiedzić urząd miasta, urząd statystyczny, urząd skarbowy i inne. Obecnie aby założyć spółkę, możemy złożyć zintegrowany wniosek przez internet. Aby to zrobić, na stronie internetowej www.firma.gov.pl trzeba wypełnić wszystkie wymagane pola we właściwym wniosku. CEDIG-1 jest formularzem, który jednocześnie stanowi wniosek do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, gdzie nadawany jest jednocześnie REGON, zgłoszeniem o NIP do Urzędu Skarbowego, przy którym wybierana jest forma opodatkowania, oraz zgłoszeniem do ZUS. Można go przesłać przez internet bądź wydrukować i zanieść do urzędu gminy. Wniosek CEDIG-1 może być przesłany z podpisem elektronicznym, a w przypadku jego braku, wnioskujący będzie musiał udać się do urzędu w celu złożenia podpisu ręcznego.

 

Kolejnym krokiem będzie odwiedzenie urzędu skarbowego oraz ZUSu. Wniosek o NIP nie będzie konieczny, gdyż formularz CEDIG-1 jest równocześnie wnioskiem o nadanie NIP. W przypadku jednoosobowej działalności, NIP firmy będzie numerem osobistym, który już prawdopodobnie posiadamy. Należy także wybrać formę opodatkowania. Możemy rozliczać się na zasadach ogólnych, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podatkiem VAT, 19% podatkiem dochodowym lub kartą podatkową. W przypadku wpisu do KRS, konieczne będzie także uiszczenie odpowiedniej wpłaty. W przypadku ZUSu, przedsiębiorca jest płatnikiem i osobą ubezpieczoną jednocześnie. Przy  wypełnianiu zintegrowanego wniosku, przedsiębiorca zgłasza płatnika oraz przesyła w ciągu 7 dni do ZUSu formularz ZUA.

 

Jeśli chodzi o REGON, w przypadku spółki jawnej, należy wybrać się do urzędu statystycznego w celu jego otrzymania. W reszcie przypadków, przedsiębiorca otrzymuje numer drogą pocztową do 30 dni od złożenia wniosku.

 

Należy wspomnieć, że w przypadku zatrudnienia pracowników, spółka musi zgłosić ten fakt do Państwowej Inspekcji Pracy i sanepidu. Do sanepidu należy udać się w przeciągu 14 dni, a na wizytę w PIP przedsiębiorca ma do 30 dni. W zależności od działalności, w niektórych przypadkach będą także potrzebne dodatkowe koncesje czy pozwolenia.

 

Ostatnim krokiem będzie założenie rachunku bankowego. Firmowy rachunek jest obowiązkowy przy rozpoczęciu działalności gospodarczej, gdy przedsiębiorca rozlicza się z podatku VAT oraz gdy wartość należności i zobowiązań, z których się rozlicza, przekracza 15 tys. Euro.

 

Obecnie pytanie jak otworzyć firmę nie wywołuje już takich emocji jak przed kilkoma laty. Miejmy nadzieję, że pełna idea firmy w jeden dzień zostanie wprowadzona w życie i biurokracja nie będzie przeszkodą w rozpoczęciu własnej działalności.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie