Jak otworzyć wspólne konto z dzieckiem?

Wspólne konto z dzieckiem to świetne rozwiązanie dla tych, którzy chcę mieć domowy budżet pod kontrolą, a jego otwarcie nie wiąże się z żadnymi trudnościami. 

Jak otworzyć wspólne konto z dzieckiem?
Większa kontrola nad wspólnymi wydatkami
  • jak otworzyć konto wspólne?
  • zalety wspólnego rachunku
  • zaufanie do współwłaściciela

Dla kogo wspólne konto to dobre rozwiązanie?


Wspólne konto z dzieckiem otworzyć można w przypadku, gdy dziecko jest już osobą pełnoletnia (w innych sytuacjach rozważyć należy otwarcie dziecku konta osobistego i, ewentualnie, podpiąć to konto pod rachunek osoby pełnoletniej). Prowadzenie wspólnego konta z drugą osobą (a nawet z trzema innymi osobami, na co pozwalają niektóre banki) musi wiązać się z pełnym zaufaniem do współwłaściciela konta. Zarówno rodzic, jak i dziecko mają bowiem pełny dostęp do wszystkich funkcji rachunku bankowego i mogą bez zgody drugiego posiadacza konta dowolnie dysponować zgromadzonymi na nim środkami.

 

Jak otworzyć wspólne konto bankowe?

 

Sama procedura założenia rachunku z dzieckiem nie rożni się od procedury otwarcia wspólnego konta z jakąkolwiek inną osobą i nie jest wcale skomplikowana. Wystarczy udać się do banku wraz z dzieckiem i wypełnić dostępny tam formularz, umieszczając w nim wymagane informacje na temat obu osób, które będą właścicielami rachunku. 

 

Niektóre banki umożliwiają wypełnienie podobnego formularza online, ale tradycyjna forma otwarcia konta wspólnego jest wciąż bardziej popularna. W przypadku, gdy wspólne konto otwarte zostanie przez Internet, umowa dostarczona będzie poczta. Jeśli jesteśmy już posiadaczami rachunku bankowego, możemy też skorzystać z opcji dodania kolejnego właściciela do istniejącego konta.

 

Wspólne konto z dzieckiem zapewnia przejrzystość wszystkich wpływów i wydatków, a w związku z tym pozwala zaplanować domowy budżet w oparciu o faktycznie posiadane pieniądze. Jest dużym ułatwieniem dla osób starających się o przyznanie kredytu (większe wpływy na konto są gwarancja większej płynności finansowej i pozwalają na uzyskanie wyższego kredytu). Bez wątpienia jest też ułatwieniem dla osób starszych, które nie są w stanie samodzielnie zarządzać swoim rachunkiem. 

 

Co więcej, wspólne konto i jego prowadzenie nie kosztują zwykle więcej niż prowadzenie rachunków indywidualnych (zamiast płacić za dwa indywidualne rachunki bankowe płacimy więc tylko za jedno, wspólne konto). Musimy jednak pamiętać o zbiorowej odpowiedzialności za wspólny rachunek (również za długi powstałe z winy jednego tylko właściciela). 

 

Warto sprawdzić:

e-book - Jak otworzyć konto »

Czy wspólne konto bankowe to dobry pomysł? »

Konto osobiste dla licealisty »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie