Jak płacić: gotówką czy kartą?

Gotówka czy karta? Jeśli karta, to która? Pytanie "jak płacić" wielu z nas zadaje sobie codziennie. Która forma płatności ma więcej zalet?

Jak płacić: gotówką czy kartą?
Wybór formy płatności to decyzja każdego z nas

Wydawać by się mogło, że w dobie XXI wieku płatność gotówką należy już do zamierzchłych czasów, jednak fakty są takie, że nadal duża część społeczeństwa korzysta z takiej właśnie formy. Jest jednak liczna grupa ludzi korzystających jedynie z kart. Można zatem zadać pytanie: Która metoda jest lepsza?

Płatność kartą debetową

Nieważne, którą kartę wybierzemy - płacąc kartą dokonujemy najczęściej transakcji bezgotówkowych. Z gotówkowymi mamy jedynie do czynienia, wypłacając pieniądze z bankomatu lub korzystając z usługi cash back w sklepach.

Zwolennicy kart uważają, że zapewniają one bezpieczeństwo zgromadzonych na koncie środków. Oczywiście jest to prawda, ponieważ gotówka jest w banku na naszym koncie osobistym. 

Jednak już od dłuższego czasu na rynku zaczęły się pojawiać urządzenia skanujące karty płatnicze, dzięki, którym można oczyścić konto z pieniędzy. Dlatego też, nawet jeśli nie ma się gotówki w portfelu, trzeba być ostrożnym.

Płacąc kartą debetową najczęściej korzystamy jedynie z własnych środków. Więcej rozwagi przy płatnościach powinny mieć jednak osoby, które posiadają możliwość uruchomienia debetu lub aktywowały limit kredytowy w koncie. 

Kolejnym plusem transakcji kartą są rabaty. Wiele banków oferuje swoim klientom zwrot gotówki w zamian za aktywną płatność w punktach handlowo-usługowych. Jest to więc swego rodzaju oszczędność. Oprócz tego często organizowane są promocje, podczas których dzięki transakcjom bezgotówkowym uzyskuje się rabat. Za każdą płatność można także zbierać punkty i wymieniać je na nagrody.

Zalety korzystania z karty debetowej:

 • wygoda
 • bezpieczeństwo
 • zwrot gotówki za aktywność
 • rabaty

Wady:

 • brak świadomości wydatków
 • ograniczona dostępność terminali płatniczych czy bankomatów

Płatność kartą kredytową

Ta grupa form płatności wiąże się ze zobowiązaniami wobec banku. Nie korzysta się z własnych środków, a zapożyczonych. Procent na tak zwanych "kredytówkach" jest zazwyczaj dość wysoki, chyba że spłaci się całą kwotę wykorzystaną w danym cyklu rozliczeniowym w okresie bezodsetkowym. 

Korzystanie z karty kredytowej wiążę się z większą odpowiedzialnością niż w przypadku debetowej. Powinniśmy zachować więcej rozwagi i uważniej kontrolować wykorzystywane kwoty, aby nie narazić się na dodatkowe koszty.

Karty kredytowe dają gwarancję, że zawsze będzie można zakupić to, co akurat jest potrzebne. Jednak w tym przypadku można wpaść w spiralę długów, gdy wykorzystany limit jest wyższy od osiąganej przez właściciela karty pensji.

Zalety korzystania z karty kredytowej:

 • dodatkowe zabezpieczenie finansowe
 • rabaty i promocje
 • 54-dniowy okres bezodsetkowy

Wady:

 • drogi koszt
 • ryzyko popadnięcia w długi

Płatność gotówką

Tradycyjna i uniwersalna opcja płatności to transakcja gotówkowa. W dalszym ciągu preferowana przez większość społeczeństwa, szczególnie starszego pokolenia. Mimo, iż w dużej ilości miejsc pojawiają się terminale umożliwiające płacenie kartą, pozostaje jeszcze wiele lokali, w których przyjmowana jest tylko gotówka.

Kolejny argument przemawiający za korzystaniem z gotówki to świadomość własnych wydatków. Przy płaceniu kartą nie ma się do końca "namacalnego" dowodu na to, ile się wydaje. Gdy ma się pieniądze w kieszeni, bardzo szybko zaczyna się zauważać, gdy zaczyna ich ubywać. 

Warto dodać, że jest jeszcze dosyć pokaźna grupa osób, które nie korzystają z bankowości internetowej, czyli nie mają stałego wglądu w swój rachunek, więc jeśli płacą kartą, mogą mieć problem ze stałym monitorowaniem salda.

Zalety płacenia gotówką:

 • możliwość płatności w każdym miejscu
 • świadomość wydatków
 • brak jakichkolwiek dodatkowych kosztów i prowizji

Wady:

 • większe ryzyko związane z kradzieżami
 • problemy z rozmienianiem dużych nominałów, szczególnie w mniejszych sklepach

Mimo, iż społeczeństwo idzie z duchem czasu i duża część z zapałem chłonie wszelkie nowości pojawiające się na rynku, większość nadal preferuje korzystanie z tradycyjnej formy płatności. Jednak zgodnie z raportem Narodowego Banku Polskiego, z każdym rokiem coraz częściej i coraz większa liczba Polaków płaci kartami. Jakie statystyki będą w kolejnych latach, to się okaże. Jedno jest pewne - każdy korzysta z takiej formy, jaka jest dla niego najwygodniejsza.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie