Sposoby na opłacanie comiesięcznych rachunków

Nikt nie lubi dostawać rachunków, a tym bardziej ich płacić. Na szczęscie dzięki rozwojowi technologii i to nieprzyjemne zadanie sprawia nam coraz mniej kłopotów.

Sposoby na opłacanie comiesięcznych rachunków
Na poczcie, w banku, mobilnie a może bez wychodzenia z domu?

Polskie rodziny co miesiąc opłacają rachunki za prąd, gaz, telefony komórkowe i Internet. Chociaż najpopularniejszą metodą regulowania finansowych należności pozostają płatności dokonywane na poczcie, stopniowo skłaniamy się do korzystania z innych, często wygodniejszych metod.

Popularne i wygodne metody regulowania rachunków

 

Polecenie przelewu w banku

Polecenie przelewu lub inaczej wpłata gotówkowa, która pozwala na opłacanie comiesięcznych rachunków w oddziale banku, wciąż jest nierzadko wybieranym sposobem regulowania płatności.

Chociaż nie pozwala uniknąć stania w kolejkach i niepotrzebnej straty czasu, a często również wysokich opłat, wybierany jest przez osoby przywiązane do tradycyjnych sposobów płatności. Polecenie przelewu może nas jednak kosztować od 10 do nawet 19 złotych w oddziale banku, w którym nie posiadamy konta, lub około 5 złotych we własnym banku.

Instytucje finansowe nie ukrywają, że stosując system wysokich opłat za przelewy starają się zachęcić klientów do wyboru innej formy opłacania rachunków.

Przelew internetowy

Przelewy internetowe jako tańsze w obsłudze dla banków niż tradycyjne, są w większości przypadków darmowe i to również dla osób posiadających zwykłe rachunki osobiste. Wykonanie przelewu internetowego trwa chwilę i pozwala odbiorcy na szybki odbiór przesłanych pieniędzy.

Z tego rozwiązania korzystamy coraz częściej w miarę rozwoju mobilnych aplikacji bankowych, ich większego bezpieczeństwa i udoskonalania takich opcji jak przelew zdefiniowany czy stały.

Poczta i punkt kasowy

Polacy najchętniej opłacają rachunki na poczcie, mimo iż za każdy z nich muszą zapłacić 2,5 złotego.

Nieco tańszą alternatywą są punkty kasowe, których właścicielami są najczęściej banki. Za opłacenie każdego z rachunków zapłacimy w nich nie więcej niż 2 złote, choć za wybrane można spodziewać się opłaty nie przekraczającej 0,5 zł. Punktów kasowych wciąż jest jednak w Polsce stosunkowo mało, szczególnie w niewielkich miejscowościach, i pozwalają one na uregulowanie opłat jedynie u tych wystawców, z którymi właściciel punktu ma podpisaną umowę.

Zlecenie dyspozycji obciążenia rachunku

Zlecenie bankowi dyspozycji obciążenia rachunku wskazanego w wystawionej przez dostawcę usługi fakturze to koszt nie więcej niż 1 złotówki, podczas gdy korzystanie z podobnej usługi w formie wirtualnej (np. Bilix) może być całkowicie darmowe. Wielu z nas obawia się jednak utraty kontroli nad wydatkami wynikającymi z tej metody regulowania rachunków.

Skan fotokodu

Banki zaczynają wprowadzać nowe metody płatności pozwalające na uregulowanie rachunku dzięki zeskanowaniu kodu widniejącego na przysłanej przez wystawcę fakturze. Dzięki tej metodzie nie musimy nawet uruchamiać komputera czy wypełniać formularza przelewu – wystarczy, że za pomocą urządzenia przenośnego zeskanujemy kod z faktury, zalogujemy się na konto bankowe i uruchomimy funkcję skanowania fotokodu.

Wybór najlepszej metody opłacania comiesięcznych rachunków należy do nas – rozwój technologii umożliwia nam jednak korzystanie z coraz wygodniejszych i bezpiecznych sposobów opłacania faktur.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie