Jak płacić za zakupy online - przelewem czy kartą kredytową?

Zakupy online to przede wszystkim oszczędność czasu i wygoda. Jak płacić za wirtualny shopping?

Jak płacić za zakupy online - przelewem czy kartą kredytową?
Która forma płatności online jest najwygodniejsza?

Zakupy online stają się coraz popularniejszą formą handlu. Klienci cenią sobie możliwość nabywania dóbr bez konieczności wychodzenia z domu, stania w długich kolejkach do kasy czy przepychania się przez zgromadzone w centrach handlowych tłumy w godzinach zakupowego szczytu. 

Co więcej, ceny oferowanych przez internetowych sprzedawców towarów są często bardzo konkurencyjne w porównaniu z tymi widocznymi na metkach produktów dostępnych w stacjonarnych sklepach. 

Badania wykazują, że dokonując internetowych płatności za zakupy online, Polacy najchętniej korzystają z opcji przelewu bądź płatności kartą, wciąż jeszcze wzbraniając się przed stricte wirtualnymi metodami takimi jak PayPal.

Płatność przelewem internetowym

Zakupy online opłacić można tradycyjnym przelewem bankowym lub tak zwanym e-przelewem. Przyzwyczajeni do wypełniania wszystkim dobrze znanych różowych formluarzy na poczcie czy w banku, Polacy uznają tę metodę za godną zaufania

Przelew rzeczywiście jest bardzo bezpieczną metodą opłacenia internetowych zakupów. Z drugiej jednak strony jego realizacja może potrwać nawet kilka dni, opóźniając tym samym moment wysłania przez sprzedawcę towaru na wskazany adres. 

Lepszym rozwiązaniem jest więc skorzystanie z opcji e-przelewu, przy wyborze której zostaniemy przekierowani bezpośrednio na stronę naszego banku i tam zatwierdzimy druk przelewu (bardzo podobny do tego tradycyjnego), zlecając tym samym realizacją płatności. W ten sposób pieniądze mogą trafić na konto sprzedawcy nawet po kilku minutach, a w gorszym przypadku następnego dnia roboczego.

Płatność kartą

Opłacenie zakupów online kartą kredytową to przede wszystkim gwarancja szybkości zrealizowania usługi, która umożliwi sprzedawcy natychmiastowe wysłanie towaru na wskazany adres. 

  • Dzięki dokonaniu płatności kartą kredytową mamy również możliwość skorzystania z opcji chargeback, która uprawnia nas do zwrócenia się do banku z prośbą o zwrotną wpłatę na nasze konto pieniędzy przesłanych na rachunek sprzedawcy w przypadku, gdy dotrze do nas towar uszkodzony lub gdy nasze zlecenie w ogóle nie zostanie zrealizowane. 
  • Na mniejsze bezpieczeństwo tej metody płatności w porównaniu z przelewem wpływa konieczność podania danych karty, które mogą zostać przechwycone przez nieuczciwych użytkowników sieci. 
  • Banki stosują jednak coraz nowocześniejsze technologie zabezpieczenia się przed kradzieżą danych (np. 3D Secure), przypadków dostania się szczegółów karty w niepowołane wirtualne ręce jest więc stosunkowo niewiele. 

Zakupy online to zdecydowanie ułatwienie. Płacąc za nabyte drogą internetową produkty, mamy do wyboru szereg możliwości. Pamiętajmy, aby podejmując decyzję, skupić się na naszej wygodzie i nie zapomnieć o bezpieczeństwie.

Sprawdź również:

Za co zapłaci wirtualna karta kredytowa? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie