Z okazji nowego roku obniżamy oprocentowanie pożyczki o 50%
RRSO 10,56%
Sprawdź koszty kredytu

Przykład reprezentatywny dla wariantu 10 000 zł na 24 miesiące: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 10,56%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów): 10 000 zł, całkowita kwota do zapłaty: 11 083,10 zł, oprocentowanie stałe: 4,74%, całkowity koszt kredytu: 1083,10 zł (w tym: prowizja: 554,09 zł (5,25%), odsetki: 529,01 zł), 24 równe, miesięczne raty w wysokości 461,79 zł. Kalkulacja została dokonana na 30.12.2016 r. na reprezentatywnym przykładzie.
Ostateczne warunki kredytowania zależą od wiarygodności kredytowej Klienta, daty wypłaty kredytu oraz daty płatności pierwszej raty. Wartość oprocentowania i prowizji jest obniżona o 50% w stosunku do standardowej oferty pożyczki. Pożyczkę na dowód mogą otrzymać osoby mające relację z Bankiem oraz uzyskujące dochody m.in. z umowy o pracę, umowy-zlecenia lub umowy o dzieło. Aby otrzymać Pożyczkę na dowód, niezbędne jest posiadanie adresu e-mail. Szczegóły oferty w placówkach i na www.aliorbank.pl.

Zwiń

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Gruntowne sprawdzanie potencjalnych klientów przez banki to zabezpieczenie przed brakiem zwrotu pożyczonych środków. Jak jednak poprawić naszą zdolność kredytową i stać się wiarygodnym kredytobiorcą? Sprawy możesz wziąć we własne ręce.

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?
Problemy z otrzymaniem kredytu? Popraw swoją historię.
  • co wpływa na zdolność kredytową
  • historia kredytowa w rejestrach
  • jak poprawić zdolność kredytową

Problemy finansowe to tak naprawdę nic nadzwyczajnego w dzisiejszych czasach. Nawet jeśli nie masz żadnych zobowiązań czy zaległych opłat kredytowych lub innych, nie udaje Ci się odłożyć tych paru groszy miesięcznie i zacząć wreszcie oszczędzać.

A brak oszczędności oznacza czasami konieczność zwrócenia się po pożyczkę czy kredyt. Szukamy zatem odpowiedniej oferty, porównujemy, pytamy i staramy się znaleźć rozwiązanie, które będzie dopasowane do naszym potrzeb i... możliwości, sprawdzanych coraz dokładniej przez banki czy firmy pożyczkowe. 

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa klienta zainteresowanego dofinansowaniem zależy od kilku podstawowych czynników, które bezpośrednio wpływają na spłatę kredytu czy pożyczki. Zastanówmy się zatem co może przyspożyć nam kłopotów w oddaniu pożyczonych pieniędzy.

  • źródła miesięcznego dochodu: do otrzymania kredytu nie potrzebujemy stałej czy nawet dorywczej pracy, chociaż bezterminowa umowa o pracę nadal jest najlepszym zabezpieczeniem spłaty w oczach banku. Nie zapomnijmy jednak, iż banki biorą pod uwagę również inne źródła dochodu, o ile są one stałe oraz wystarczające wysokie. 
  • inne zobowiązania: im więcej kredytów mamy tym trudniej nam je spłacać. Nie oznacza to jednak przekreślenia przez bank - szczególnie jeśli staramy się o kredyt konsolidacyjny. Posiadając jednak jeden kredyt czy pożyczkę, spłacany regularnie i bez zakłóceń, z ratą o rozsądnej wysokości, nie powinien być dla banku informacją negatywną.
  • wielkość rodziny i wydatki miesięczne: we wnioskach kredytowych często pojawia się pytanie o ilość osób na naszym utrzymaniu. Większa rodzina oznacza większe wydatki na życie codzienne. Bank ocenia nasze finansowe możliwości w związku z naszymi aktualnymi obowiązkami wobec rodziny. Jeśli dochód na jednego członka będzie zadowalająco wysoki, wielkość naszej familii nie będzie miała znaczenia w przypadku oceny zdolności kredytowej.
  • historia kredytowa: poza dochodem miesięcznym, historia kredytowa to drugi najważniejszy element naszej zdolności do spłaty nowego zobowiązania. Bank ma dostęp do danych Biur Informacji Gospodarczej, gdzie weryfikuje między innymi systematyczność spłaty poprzednich czy aktualnych zobowiązań finansowych, nie tylko kredytów, ale również opłat za inne usługi, takie jak np. kablówka. W przypadku odnalezienia wpisu negatywnego, bank obniży naszą zdolność kredytową w swoich wyliczeniach. 

Jak poprawić swoją historię kredytową?

Wysokość miesięcznego dochodu czy wielkość rodziny na utrzymaniu często dość trudno zmienić. W celu zwiększenia naszej zdolności kredytowej powinniśmy skupić się na naszych comiesięcznych zobowiązaniach oraz na poprawie historii kredytowej, odnotowanej w Biurach Informacji Gospodarczej, przede wszystkim w rejestrze BIK.

Pierwszą żelazną zasadą powinno być spłacanie zobowiązań na bieżąco a w przypadku jakichkolwiek problemów, szybka reakcja i negocjacje z wierzycielem. Może to zmniejszyć negatywność wpisu do baz danych BIG lub odroczyć przesłanie takiej informacji przez bank. 

Drugą żelazną zasadą jest potwierdzenie w banku przesłanie informacji o zakończonej spłacie posiadanego zobowiązania. Bank ma obowiązek uaktualnienia naszych danych w bazach BIG, jednak warto upewnić się, że informacja o zwrocie pożyczonych pieniędzy została odnotowana. Jeśli nie mamy pewności, dobrym pomysłem jest darmowy Raport BIK, który pozwoli nam na sprawdzenie statusu naszej historii kredytowej.

Co jednak może zrobić potencjalny kredytobiorca, który posiada negatywne wpisy np. w BIK?

Jeśli zdarzyło nam się napotkać problemy ze spłatą zobowiązania, taką informację trudno usunąć z rejestru. W przypadku zakończonej już spłaty oraz braku ponownych kłopotów w ciągu kilku ostatnich miesięcy, bank może poprosić o podanie powodu czy wyjaśnienie zaistniałej informacji. Może - ale nie musi.

PAMIĘTAJ:
Twoja zdolność kredytowa zależy od zarządzania budżetem domowym. Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj najświeższe porady o oszczędzaniu.

W celu poprawy naszej zdolności kredytowej oraz ułatwienia podjęcia bankowi decyzji na naszą korzyść bez konieczności dociekania sedna naszych problemów finansowych, dobrym nawykiem może być samodzielne uaktualnianie naszych danych w rejestrach o pozytywne informacje. 

Jak budować pozytywną historię kredytową?

Najprostszym sposobem jest złożenie odpowiedniego wniosku, który znajdziesz na stronie InfoPozytywni.pl, w którym możesz zobowiązesz dowolnego dostawcę usług do przesyłania na bieżąco pozytywnych informacji o systematycznej spłacie posiadanych zobowiązań. Pamiętaj, że nie należą do nich jedynie raty kredytowe. Każdy rachunek, czynsz, faktura za telewizję czy internet to comiesięczny finansowy obowiązek a nie wywiązanie się z jego uregulowania dodaje negatywne punkty do naszej zdolności kredytowej.

Warto zatem pamiętać, iż nasza historia kredytowa, która wpływa na ocenę wypłacalności w oczach banku, jest również w naszych rękach. Nie bójmy się sprawdzać rejestrów w poszukiwaniu danych o nas, również tych pozytywnych, które mogą być silną kartą przetargową w negocjacjach z bankiem czy innym dostawcą usług. Nasza zdolność kredytowa często ulega zmianie, jednak starajmy się aby więcej zmian było tych na lepsze.

Sprawdź również:
BIG a kredyt gotówkowy »
Trudności w otrzymaniu kredytu gotówkowego »
Dlaczego nie znam swojej zdolności finansowej »
Czy można obliczyć własną zdolność finansową? »
Czy moja zdolność kredytowa zależy od finansów małżonka? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie