Jak poprawnie wypełnić część H w PIT 37?

Część H PIT 37 służy odliczeniu ulgi na dzieci. Kto powinien wypełnić wyznaczone pola?

Jak poprawnie wypełnić część H w PIT 37?
Przewodnik po deklaracji podatkowej

Do 30 kwietnia złożyć musimy coroczne deklaracje podatkowe. Najczęściej używane formularze nie różnią się zbytnio od tych stosowanych w roku ubiegłym, wypełniający część H PIT 37 powinni jednak odetchnąć z ulgą na wieść o zniesieniu wymagania dołączania do druku PIT/UZ. Co jeszcze warto wiedzieć o części H popularnego formularza PIT 37 w 2016 roku?
 

PIT 37 - część H

 

Wygodniejsze rozliczenie ulgi na dziecko

Dokonując rozliczenia za rok 2015 po raz pierwszy nie musimy dołączać do formularza druku PIT/UZ starając się o zwrot niewykorzystanej ulgi na dziecko – podstawą uznania zwrotu będzie wypełniona część H w PIT 37.

Zmiana zaoszczędzi nam problemów z szukaniem dodatkowych druków bądź angażowaniem odpowiednich programów komputerowych do ich wygenerowania. Wszystkie informacje zawrzeć będziemy mogli w jednym dokumencie, a podawane wcześniej w druku PIT/UZ dane umieścimy w polach 130-135 części H PIT 37.

 

Kto wypełnia część H?

Część H PIT 37 przeznaczona jest dla rodziców lub opiekunów dzieci, którzy spełniając wszelkie wymagania stawiane uprawnionym do korzystania z ulg prorodzinnych, jednocześnie nie osiągają wystarczająco wysokich dochodów, by móc odliczyć ulgę na dzieci od i tak niskiego podatku.

Rodzicom lub opiekunom przysługuje w takiej sytuacji prawo do zwrotu nieodliczonej od podatku nadwyżki – może to być pełna kwota ulgi na dziecko w przypadku osób wykazujących wartość podatku równą zero lub jej część ponad odliczoną od podatku kwotę.

Pamiętajmy, że zwrot kwoty ulgi na dziecko nie może być wyższy od wartości składek na ZUS i składek zdrowotnych opłacanych przez podatnika.

 

Część H, jak to wygląda?

Część H PIT 37 składa się z następujących pozycji:
 
  1. Składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne – w tym polu wskazać musimy kwotę opłaconych w danym roku podatkowym składek na ZUS i ubezpieczenie zdrowotne (niezależnie od tego czy opłacamy je sami czy są one od nas pobierane przez pracodawcę) pomniejszonych o sumę odliczonych w PIT-36L, PIT-28, PIT-16A lub PIT-19A składek.
  2. Różnica między kwotą przysługującego odliczenia na dzieci a kwotą odliczoną w zeznaniu podatkowym – różnica wyznaczana jest na podstawie danych z arkusza PIT/O.
  3. Przysługująca kwota różnicy z tytułu dodatkowego zwrotu ulgi na dziecko – jej wartość wynika z zestawienia danych o limicie składek ubezpieczeniowych oraz kwoty zwrotu niewykorzystanej ulgi, przysługującej podatnikowi bądź małżonkom.
  4. Łączna kwota zwrotu – wysokość zwrotu niewykorzystanej ulgi na dzieci zmniejszy kwotę podatku do zapłacenia.
 

PIT/O

Rozliczający niewykorzystaną ulgę na dzieci muszą zadbać o wypełnienie druku PIT/O, dane z którego przenoszone są później do PIT 37. Pamiętajmy, by w załączanym formularzu wykazywać nie pełną kwotę ulgi na dzieci, a jedynie podlegającą odliczeniu od podatku część.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie