Jak poprawnie wypełnić wniosek kredytowy?

Wybranie interesującej nas oferty w banku to dopiero początek naszej drogi do otrzymania pieniędzy. Jak przygotować wniosek kredytowy, by zachęcić bank do przyznania nam pieniędzy?

Jak poprawnie wypełnić wniosek kredytowy?
Jak zwiększyć szanse na otrzymanie kredytu?
  • wniosek kredytowy
  • zdolność kredytowa

Udzielane kredyty to dla banków spory zysk, nie jest więc prawdą, że decydują się one pożyczyć pieniądze niechętnie i tylko klientom mogącym się poszczycić wyjątkowo pozytywną historią zadłużeń. Aby zaskarbić sobie przychylność banków należy jednak prawidłowo wypełnić wniosek kredytowy, w którym umieścimy najważniejsze z punktu widzenia kredytodawcy informacje pozwalające na ocenę naszej zdolności do spłaty pożyczonej kwoty. Jak uzupełnić wniosek kredytowy, by zwiększyć szanse na uzyskanie kredytu?

Wniosek kredytowy

Wniosek kredytowy to formalny dokument, którego złożenie w oddziale banku (lub na jego stronie internetowej – ostatnio coraz więcej banków udostępnia opcję ubiegania się o kredyt online) rozpoczyna proces weryfikacji naszej zdolności kredytowej. Istnieją oczywiście szeroko reklamowane kredyty, których uzyskanie wiąże się jedynie z koniecznością okazania dowodu osobistego, opiewają one jednak najczęściej na niewielkie kwoty. Podstawowa zasada głosi bowiem, że im więcej informacji o kliencie bank posiada, tym bezpieczniej się czuje i chętniej udziela kredytu.

Pamiętajmy więc o tym, by wypełniając wniosek kredytowy, udostępnić bankowi możliwie kompletny zestaw informacji, nie zapominając o załączeniu odpowiednich dokumentów potwierdzających nasze zatrudnienie, wysokość płac czy kopię składanego w ZUSie rozliczenia podatkowego z co najmniej dwóch ostatnich lat.

Jak poprawie wypełnić wniosek?

  • Weźmy pod uwagę, że wniosek kredytowy w wielu przypadkach rozpatrywany będzie w centrali banku, a nasza możliwość wprowadzenia korekty czy dodatkowych uwag w dokumencie stanie się mocno ograniczona. Nie zostawiajmy więc pustych luk. W przypadku, gdy nie jesteśmy pewni, jakiej informacji bank od nas oczekuje, poszukajmy najpierw odpowiedzi w oddziale.
  • Brzmi banalnie, ale zadbajmy o charakter pisma w przypadku odręcznie wypełnianych formularzy, a najlepiej uzupełnijmy wniosek na komputerze lub drukowanymi literami. Bank z pewnością nie będzie tracił czasu na rozszyfrowanie nieczytelnych informacji zawartych we wniosku.
  • Wypełnijmy wniosek zgodnie z faktami, nie ubarwiajmy historii kredytowej, nie zawyżajmy pensji. Prędzej czy później prawda wyjdzie na jaw, a my stracimy w oczach potencjalnego kredytodawcy całą wiarygodność.
  • Jeśli potrzebujemy pieniędzy na rozruszanie własnej działalności gospodarczej, dobrym pomysłem będzie przedstawienie bankowi wniosku w formie biznesplanu.
  • Nie zapomnijmy o umieszczeniu naszego podpisu we wskazanych miejscach formularza – bez niego wniosek traci ważność i nie może zostać rozpatrzony.

Poświęćmy wypełnieniu dokumentu trochę czasu, aby zrobić to skrupulatnie, dokładnie i niczego nie pominąć. Możliwie pełna o rzetelna informacja o kredytobiorcy to zwiększona szansa na pozytywne rozpatrzenie wniosku. 

Sprawdź również:
Jak poprawić swoją zdolność kredytową? »
Umowa kredytowa - prawa i obowiązki klienta »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie