Jak przekonać bank i otrzymać kredyt inwestycyjny dla firm?

Przychodzi taki moment, w którym firma ustala rytm swojej działalności. Stały zysk pozwala na utrzymanie płynności finansowej i stabilizację. Taki moment to idealny czas na zwiększenie możliwości rozwoju, w którym pomoże kredyt inwestycyjny dla firm.

Jak przekonać bank i otrzymać kredyt inwestycyjny dla firm?
Kredyt inwestycyjny dla firm - proces otrzymania

Założenie firmy to jedno, jednak utrzymanie jej na rynku to zupełnie inna kwestia. Wymaga nie tylko sporo poświęcenia czy pomysłowości, ale przede wszystkim wzrastających nakładów finansowych. Jak zatem opłacić potrzeby rozwijającego się przedsiębiorstwa? Rozwiązań jest całkiem sporo, jednak my skupimy się dzisiaj na najczęściej wybieranym, czyli szukaniu źródeł dodatkowych pieniędzy w banku. 

W związku z rozwojem biznesowego rynku finansowego, kredyt inwestycyjny dla firm szybko stał się popularny wśród przedsiębiorców, którzy pragną dodać swoim firmom skrzydeł. Sukces zależy od wielu czynników, jednym z nich bez wątpienia jest wyprzedzenie konkurencji i poszerzanie działalności swojego przedsiębiorstwa. 

Co sfinansuje kredyt inwestycyjny dla firm?

Odpowiedź jest całkiem prosta – inwestycje, których celem jest zwiększenie wartości majątku firmy a tym samym zyskanie nowych możliwości rozwoju, co przyniesie dodatkowy przychód. Środki finansowe, uzyskane dzięki kredytowi inwestycyjnemu, mogą być przeznaczone na:

  • zakup nowego sprzętu, materiałów, maszyn czy pojazdów
  • zakup lub wybudowanie nieruchomości na potrzeby firmy
  • wszelkiego rodzaju remonty, rozbudowę czy modernizację posiadanych lub wynajmowanych obiektów, w tym związane z obniżeniem kosztów samej działalności, np. redukcję zużywanej energii
  • zakup niezbędnych licencji, udziałów czy systemów technologicznych, związanych z działalnością firmy

Jak wygląda proces wnioskowania o kredyt inwestycyjny dla firm?

Każda planowana inwestycja ma ułatwić rozwój firmy i zwiększenie jej rynkowej wartości. Przedsiębiorca, który posiada biznes z potencjałem, powinien rozpocząć poszukiwania kierunków rozwoju od dokładnej analizy rynku. Nie warto rozpoczynać inwestycji, która nie przyniesie nam oczekiwanych rezultatów.

Po ustaleniu celu inwestycji, który będzie jednym z głównych elementów przetargowych w banku, należy zabrać się za przygotowanie danych szacunkowych, które, po pierwsze, pozwolą nam na określenie pożądanej wysokości kredytu i po drugie, ułatwią negocjacje w banku.

Jak przekonać bank do zainwestowania w naszą firmę?

Starając się o kredyt inwestycyjny dla firm, należy skupić się na przekonaniu banku o niewielkim ryzyku przekazania nam pieniędzy. Banki zwracają uwagę na wiele czynników, przygotujmy się zatem rzetelnie i przedstawmy konkretne dane:

  • jaka jest efektywność ekonomiczna naszego przedsiębiorstwa
  • jaki mamy staż działalności
  • jak wzrosną nasze dochody po przeprowadzeniu inwestycji
  • jak wygląda sytuacja na rynku oraz na jakim etapie jest nasza konkurencja
  • jak wyglądają zakładane koszty

Dodajmy do tego szczegółowy biznesplan i możemy wyruszać do banku.

Zwróćmy uwagę na jeszcze jedną kwestię. W zależności od kosztów planowanej inwestycji, bank może poprosić nas o przygotowanie wkładu własnego. W przypadku jego braku, kwota kredytu zostanie obniżona. 

Istotną sprawą jest również ustalenie z kredytodawcą sposobu kontroli wykorzystania uzyskanych pieniędzy. Pamiętajmy, iż kredyt inwestycyjny dla firm powinien być przeznaczony tylko na wydatki ściśle związane z określonym celem

Planowanie każdej zmiany w naszym przedsiębiorstwie wiąże się z nowymi wyzwaniami. Z drugiej jednak strony, dobrze przemyślana inwestycja to perspektywa rozwoju firmy, zwiększenia zysków i zyskanie nowej pozycji na rynku. Kredyt inwestycyjny dla firm nastawiony jest w końcu na zwiększenie szans naszego biznesu na sukces.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie