Jak przenieść konto bankowe do innego banku?

Rozwój obszaru bańkowości i silna konkurencję sprawiają, że banki prześcigają się w przygotowywaniu coraz atrakcyjniejszych ofert. Znajdź najlepsze konto bankowe dla siebie i nie wahaj się przenieś rachunku do nowego banku.

Jak przenieść konto bankowe do innego banku?
Jeśli chciałbyś otworzyć nowy rachunek bankowy - przenieś swoje konto
  • konto bankowe
  • przepisy bankowe
  • przeniesienie konta
  • postanowienia Związku Banków Polskich

Po założeniu konta bankowego często nie myślimy już o zmianach i pozostajemy „wierni” swojemu rachunkowi całe życie. Tymczasem, biorąc pod uwagę niesamowity rozwój obszaru bańkowości i niezwykle silną na tym polu konkurencję, banki prześcigają się w przygotowywaniu coraz atrakcyjniejszych ofert zarówno dla swoich nowych, jak i aktualnych klientów. Warto więc rozejrzeć się i znaleźć opcję, która będzie dla nas najkorzystniejsza.

Po pierwsze: Wymów umowę w starym banku

Przepisy bankowe zobowiązują nas często do wypowiedzenia umowy miesiąc lub dwa miesiące przed zamknięciem konta. Zanim otworzymy konto bankowe w nowej placówce powinniśmy zakończyć wszystkie operacje na starym rachunku (na przykład zamknąć polecenie zapłat dla starego konta). Zdarzyć się może, że wymówienie umowy wiązać się będzie z dodatkowymi kosztami – choćby wtedy, gdy będziemy chcieli zamknąć konto bankowe zaledwie kilka miesięcy od jego otwarcia lub jeśli zobowiązaliśmy się do korzystania z rachunku przez określony okres (warunek często towarzyszący umowom promocyjnym).

Trochę dłużej może potrwać proces zamknięcia konta w przypadku klientów korzystających z wielu produktów danego banku (mających w nim lokaty lub tych, którym konto bankowe służy również do pobierania rat kredytów).

Po drugie: Przenieś konto do nowego banku

Samo przeniesienie konta to nic trudnego. Od 2010 roku banki zobowiązane są na mocy postanowienia Związku Banków Polskich do pomocy klientom w procesie zmiany rachunku bankowego. Wystarczy wybrać bank i ofertę, która najbardziej nam odpowiada i upoważnić placówkę do załatwienia wszystkich formalności (takich jak poinformowanie ZUSu, Urzędu Skarbowego czy naszego pracodawcy o zmianie numeru rachunku bankowego). Możemy to oczywiście również zrobić sami. 

Płać kartą i korzystaj z rabatów sprawdź

Do banku najczęściej będzie się trzeba udać osobiście, choć niektóre banki oferują opcję internetowej lub telefonicznej obsługi klienta. W przypadku niebezpośredniego kontaktu z klientem zostanie mu przesłana przez kuriera umowa, którą należy podpisać i dostarczyć bankowi.

Jeśli nie zaznaczymy inaczej, nowe konto bankowe zostanie otwarte z ustawieniami, z których korzystaliśmy na starym rachunku.

Należy pamiętać, by na nowo zdefiniować na nim polecenia zapłaty czy stałych odbiorców naszych płatności oraz by zaktualizować numer konta na wszelkich portalach, z których korzystamy (na przykład na allegro, jeśli posiadamy konto w serwisie).

Warto przeglądać nowe rozwiązania, pojawiające się na rynku. Zmiana konta nie jest skomplikowana a alternatywne rozwiązanie może obniżyć koszty związane z obsługą rachunku czy ułatwić dostęp do dodatkowych produktów bankowych.

Warto przeczytać:

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie