Jak przenieść konto firmowe do innego banku?

Zarządzanie finansami przedsiębiorstwa potrzebuje wsparcia. Co zrobić, aby przenieść konto firmowe do nowej lepszej placówki? 

Jak przenieść konto firmowe do innego banku?
Przenieś konto firmowe bez zmartwień czy kłopotów

Rosnąca konkurencja na rynku produktów finansowych sprawia, że banki kierują do klientów coraz atrakcyjniejsze oferty. Jeśli konto firmowe, które założyliśmy w momencie rozkręcania własnej działalności gospodarczej przestało spełniać pokładane w nim oczekiwania, nie wahajmy się przenieść rachunku do innego banku. Jak to zrobić?

Wybór nowego konta firmowego

Zanim zdecydujesz się nie przeniesienie rachunku, prześledź dokładnie dostępne na rynku oferty.

  • Mając już pewne doświadczenie w prowadzeniu konta firmowego, dobrze wiesz, jakie opłaty pochłaniały największe kwoty i wykonywania jakich operacji na starym rachunku było dla dobrze prosperującego przedsiębiorstwa najbardziej uciążliwe.
  • Możesz skorzystać z internetowych porównywarek kont, analizujących dostępne na rynku oferty, skupiając się jednocześnie na tych elementach bankowych propozycji, na których usprawnieniu najbardziej ci zależy.
  • Zweryfikuj koszty prowadzenia rachunku i pobieranych opłat za kartę, wykonywania przelewów zewnętrznych i wewnętrznych, dostępność placówek czy oprocentowanie rachunku.
  • Warto również sprawdzić produkty dodatkowe (np. mobilny wpłatomat, programy do fakturowania czy lokaty), z których będziesz mógł korzystać po przeniesieniu konta. 

Jak przenieść rachunek?

Konto firmowe może zostać przeniesione do innego banku przez nowo wybraną placówkę, która dopełni w naszym imieniu wszelkich formalności. Wystarczy upoważnić nowy bank do kontaktu ze starym w naszym imieniu.

  • Po podjęciu decyzji o wyborze rachunku i zgromadzeniu wszystkich wymaganych dokumentów, załóż konto firmowe w nowym banku.
  • Składając wniosek o nowy rachunek zaznacz, że zamierzasz przenieść poprzednio utworzone konto firmowe. Przedstawiciel nowego banku poprosi Cię o wydanie upoważnienia w celu sprawnego dopatrzenia wszelkich formalności.
  • Bank może również skontaktować się w twoim imieniu z Urzędem Skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, które muszą zostać poinformowane o zmianie firmowego rachunku.
  • Przedstawiciel nowego banku może również przenieść wszystkie przydatne ustawienia z poprzedniego rachunku, takie jak polecenia zapłaty czy zlecenia stałe.

Stare konto firmowe

Pamiętaj, że przeniesienie rachunku nie oznacza automatycznego rozwiązania umowy ze starym bankiem. Konto firmowe musimy zamknąć, uregulowawszy uprzednio wszelkie zaległe płatności i rozliczenia.

Z zamknięciem konta warto wstrzymać się co najmniej miesiąc na wypadek, gdyby nasi kontrahenci w wyniku pomyłki użyli numeru starego rachunku (nie spowodowałoby to oczywiście zniknięcia gotówki, ale mogłoby się przyczynić do opóźnienia transakcji).

O nowym numerze konta poinformujmy wszystkich kontrahentów i współpracowników. Warto wysłać odpowiednią wiadomość do wszystkich osób, które regularnie nie tylko wykonują, ale również otrzymują od nas przelewy. Jeśli numer naszego rachunku udostępniamy publicznie, warto zaktualizować dane np. na stronie internetowej.

Przeniesienie konta firmowego to nic nadzwyczajnego w dzisiejszych czasach. Banki wychodząc na przeciw swoim klientom, ułatwiają procedury i pomagają w przeprowadzeniu operacji szybko i sprawnie.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
Gdzie zgłosić zmianę numeru konta firmowego? »
Kiedy przedsiębiorstwo musi posiadać konto bankowe? »
Co można wpisać w koszty uzyskania przychodu? »
Konto dla firm a małe przedsiębiorstwo »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie