Pierwsza praca: Jak przeżyć okres próbny?

Pierwsza praca to często duży stres przeplatany na zmianę z zaciekawieniem wynikającym z podejmowania nowych wyzwań i poznawania nowych ludzi. Jaką strategię obrać, aby zrobić jak najlepsze wrażenie?

Pierwsza praca: Jak przeżyć okres próbny?
Złote zasady jakimi powinniśmy się kierować w nowym miejscu pracy

Niezależnie od tego na jakie stanowisko aplikujemy i jak będzie wyglądała nasza pierwsza praca, warto odpowiednio się przygotować, aby przetrwać okres próbny. Przypomina on trochę powrót do szkolnych lat, gdzie nowy uczeń musi poznać zwyczaje panujące w zgranej już klasie. W ten sam sposób nowy pracownik musi  odnaleźć się w nowym miejscu pracy. Zdobycie przychylności szefa i współpracowników początkowo może wydawać się bardzo trudnym zadaniem. Na szczęście istnieją uniwersalne zasady, którymi powinniśmy się kierować, aby osiągnąć sukces.
 

PIERWSZA PRACA: SPRAWDZONE ZASADY

 

ZADBAJ O PIERWSZE WRAŻENIE

Wydawać by się mogło, że znane przysłowie „nie oceniaj książki po okładce” odnosi się do każdej sytuacji. Niestety, będąc nowym pracownikiem jest się szczególnie obserwowanym, a kluczem do sukcesu będzie właśnie pierwsze wrażenie. Warto więc zwrócić uwagę na swoją aparycję podczas pierwszych dni aby wypaść jak najlepiej.

Potrzebujemy zaledwie kilku sekund aby podświadomie wyrobić sobie o kimś opinię. Jeśli nasz rozmówca w tak krótkim czasie nas polubi to z pewnością w przyszłości będzie nam o wiele łatwiej. Pamiętajmy, że negatywny osąd, nawet najbardziej niesprawiedliwy, bardzo trudno jest zmienić!

Strój dostosuj do standardów panujących w firmie, zadbaj by był przy tym wygodny i koniecznie czysty. Daj się polubić – nie bój się uśmiechać i nie odwracaj wzroku podczas rozmowy, bądź życzliwy.

Początkowo przyjmij zasadę 90/10 czyli 90% czasu słuchasz, 10% czasu mówisz.

 

POZNAJ WSPÓŁPRACOWNIKÓW

Pierwsza praca to ogrom nowych ludzi - wykorzystaj to jak najlepiej. Staraj się zapamiętać imiona nowych kolegów z pracy, gdyż pozwoli ci to na nawiązanie głębszych więzi w przyszłości. Nie mów za dużo o sobie, nastaw się na słuchanie innych. Absolutnie nikogo nie oceniaj.

Dyskretnie obserwuj zależności panujące w nowej firmie, zarówno te na poziomie formalnym, jak i prywatnym. To właśnie z kolegami z pracy będziesz w przyszłości spędzać najwięcej czasu, warto polubić się od początku.

 

NIE BÓJ SIĘ: PYTAJ

Nie bój się pytać jeżeli czegoś nie rozumiesz. Zwłaszcza podczas okresu próbnego masz prawo czegoś nie wiedzieć i nie musisz się tego wstydzić.

Lepiej jest znaleźć odpowiedź na nurtujący cię problem bezpośrednio u szefa bądź współpracowników, niż domyślać się czegoś i źle wykonywać powierzone zadanie. Ponadto ludzie lubią dzielić się swoim doświadczeniem oraz wiedzą, przez co czują się potrzebni. Łatwiej wówczas zaskarbić sobie sympatię (przyszłych) kolegów.

 

BĄDŹ AKTYWNY

Rzetelnie wykonuj powierzone ci zadania, a po ich zakończeniu nie siedź bezczynnie. Zaangażuj się w pracę całego zespołu i zapytaj kolegów czy nie potrzebują dodatkowej pomocy. W ten sposób udowodnisz, że jesteś pracowity i aktywnie uczestniczysz w życiu firmy, a współpracownicy z pewnością wystawią ci dobre rekomendacje.

 

TYCH BŁĘDÓW UNIKAJ

Oto zestawienie najczęstszych błędów, z powodu których umowa próbna nie zostaje przedłużana:
 
  • Brak rzekomych kompetencji zaprezentowanych przez pracownika na rozmowie kwalifikacyjnej,
  • Niewywiązywanie się z zadań o czasie, nieprzestrzeganie terminów,
  • Nieumiejętność pracy w zespole – brak zdolności interpersonalnych,
  • Brak motywacji do pracy,
  • Ciągłe zwalnianie się z pracy i częste nieobecności świadczące o braku zaangażowania,
  • Źle sprofilowany kierunek rozwoju zawodowego.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie