Jak rozliczyć PIT przez internet?

Wypełnienie formularza PIT przez Internet pozwoli dokonać wszelkich formalności w zaciszu własnego domu. Jak rozliczyć się z fiskusem w sieci?

Jak rozliczyć PIT przez internet?
Deklaracja podatkowa online to spore ułatwienie
  • PIT 2014
  • szybki PIT
  • deklaracja online

Rząd zachęca, aby rozliczenia z fiskusem za poprzedni rok dokonać w formie elektronicznej. Złożony w takiej formie formularz PIT trafi bezpośrednio do bazy danych systemu informatycznego, a ten będzie mógł od razu przystąpić do ich przetwarzania. Być może i nam taka forma rozliczenia przypadnie do gustu – oszczędzimy chwilę na wizycie w Urzędzie Skarbowym  i dokonamy wszelkich formalności w zaciszu własnego domu.

Jak rozliczyć PIT przez Internet

Wszystko, czego potrzebujemy, by rozliczyć się z fiskusem za pośrednictwem Internetu, to 

  • komputer z dostępem do sieci 
  • z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows (tutaj duża dowolność, od starszych po najnowsze wersje). 
  • Musimy też, jeśli jeszcze go nie mamy, pobrać i zainstalować aktualnego Adobe Readera (dostępny między innymi na stronie producenta).

Ze strony E-Deklaracji, dostępnej na stronie ministerstwa finansów, musimy pobrać wtyczkę (plug-in), która umożliwi nam wypełnienie interaktywnego formularza w Adobe Reader.

Z zakładki formularzy natomiast należy wybrać i zapisać na dysku komputera interaktywne formularze w formacie PDF.

Wypełnij PIT samodzielnie

Po zainstalowaniu wtyczki możemy przystąpić do wypełnienia formularza (E-Deklaracji) PIT online. 

Sposób rozliczenia nie różni się od tradycyjnego, jest jednak o tyle łatwiejszy, że wszystkie wymagane pola oznaczone są czerwoną ramką, a dodatkowo, kierując kursor na wybrany obszar, możemy przeczytać krótką charakterystykę pola wraz z podpowiedzią co do sposobu jego wypełnienia. 

Umieszczone w górze strony przyciski umożliwiają nam również weryfikację, czy PIT wypełniony jest prawidłowo, zapobiegając wysłaniu nieważnego dokumentu do rozliczenia. 

  • Możemy też usunąć całą dotychczas wypełnioną zawartość formularza i przystąpić do dzieła od początku.
  • W przypadku, gdy dokument będzie zawierał błędy, program poinformuje nas o tym za pomocą wyskakujących okien komunikatów.
  • Po poprawieniu nieprecyzyjnych informacji zostaniemy poinformowani o tym, że dokument gotowy jest do wysłania.

UWAGA: Nie zapomnijmy, że podobnie jak tradycyjny, taki i elektroniczny formularz musi zostać przez nas podpisany. W celu zakończenia pracy z programem kliknijmy na znajdujący się po prawej stronie przycisk „podpisz i wyślij” (w nowszych wersja Adobe Readera opcja podpisu znajduje się w „Rozszerzeniach”). Po złożeniu elektronicznego podpisu dokument jest gotowy do wysłania. 

E-Deklaracja to ułatwienie, które nie tylko oszczędzi nam czas, ale pomoże również w poprawnym wypełnieniu dokumentu dzięki podpowiedziom. PIT wysłany elektronicznie to również szybsze zapisanie dokumentu w systemie fiskusa, co daje nam wydłużone terminy rozliczenia podatkowego oraz ma szansę skrócić czas na ewentualny należny nam zwrot podatku.

Sprawdź również:
PIT 2014: jak rozliczyć się w fiskusem? »
Deklaracja PIT: kiedy dostaniemy większy zwrot podatku? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie