Jak sfinansować swój pomysł na biznes?

Masz pomysł na biznes, ale brakuje ci funduszy na jego realizację? Postaraj się o dofinansowanie. Możliwości jest naprawdę wiele!

Jak sfinansować swój pomysł na biznes?
Atrakcyjny pomysł na biznes to klucz do pozyskania środków na wdrożenie go w życie
  • pomysł na biznes
  • dotacje unijne
  • dofinansowanie z urzędu pracy
  • crowdfunding
  • anioł biznesu
  • kredyt dla firm

Wiele mówi się o tym, że to właśnie małe i średnie przedsiębiorstwa, których ostatnio powstaje w Polsce coraz więcej, są siłą napędową naszej gospodarki. Jeśli masz pomysł na biznes i chciałbyś wdrożyć go w życie, musisz poszukać sposobów na jego sfinansowanie.

 

Skąd wziąć pieniądza na założenie własnej działalności i jej rozwój?

 

Unijne dotacje

 

Statystyki pokazują, ze Polacy najchętniej starają się o dofinansowanie ze środków unijnych. Z puli, którą Unia Europejska przeznacza na wsparcie początkujących przedsiębiorców, dotacje przyznawane są najczęściej tym, których pomysł na biznes wiąże się z rozwojem innowacji w gospodarcewspierającym nowe technologie, prowadzącym nowoczesne badania, stawiającym na wysoko posuniętą informatyzację. Dobry pomysł na biznes może stać się przepustką do bezzwrotnego wsparcia finansowego ze strony Unii Europejskiej.

 

Wsparcie Urzędu Pracy

 

W przypadku, gdy zarejestrowana jako bezrobotna osoba chciałaby otworzyć własną działalność gospodarczą, może liczyć na wsparcie urzędu pracy. Aby uzyskać dofinansowanie należy przekonać komisję, że nasz pomysł na biznes ma nie tylko potencjał, by zostać zrealizowanym, ale jako wdrożony w życie projekt utrzyma sie na rynku dłużej niż rok (wtedy udzielona nam pożyczka nie podlega zwrotowi).

 

Crowdfunding

 

Od 2011 roku w Polsce rozwijają sie portale internetowe, na które zgłosić można swój pomysł na biznes. Po zweryfikowaniu, czy wskazana przez nas kwota pozwoli na wdrożenie projektu w życie pomysł zostanie opublikowany i rozpocznie sie zbiórka pieniędzy na jego realizację. Wpłacać może każdy internauta (osoba prywatna lub firma), która uzna nasz plan za atrakcyjny. Dzięki tej formie finansowania projektu możemy nie tylko zgromadzić potrzebna sumę, ale również przekonać sie, czy pomysł spotka sie z uznaniem i pozytywnym odzewem jeszcze przed jego wdrożeniem.

 

Kredyt dla firm

 

Większość banków udziela kredytów dla firm jedynie w oparciu o biznesplan niestety bardzo niechętnie. Wymagane jest często zabezpieczenie w postaci dodatkowych środków (na przykład lokata czy hipoteka na nieruchomość), których często nie posiadamy. Istnieją jednak kredyty na start dla firm, które udzielane są działalnościom dopiero wkraczającym na rynek, które mogą być zabezpieczone przez BGK lub Jeremie

 

Anioł biznesu

 

Początkujący przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie inwestorów (przede wszystkim biznesmenów), którzy będą skłonni przeznaczyć swoje pieniądze na realizację innowacyjnych projektów. Warto więc korzystać aktywnie z portali typu Linkedln, na których są oni zarejestrowani i aktywnie szukać osób już działających w branży. Istnieje sporo osób, które chętnie podzielą się swoim doświadczeniem. 

 

Przedstawione powyżej rozwiązania to jedynie część dostępnych możliwości. Posiadając interesujący i innowacyjny pomysł na biznes oraz nieco charyzmy, znalezienie funduszy nie powinno być trudne. Trzeba będzie się jednak nie natrudzić, aby móc w przyszłości czerpać zyski.

 

Warto przeczytać:

Franczyza jako pomysł na własny biznes »

Dobry pomysł na biznes we współpracy z PARP »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie